Chirurgia plastyczna – co warto wiedzieć?

Chirurgia plastyczna – co warto wiedzieć?

lis 26, 2019 / By : / Category : Uroda, Zdrowie

Chirurgia plastyczna - co warto wiedzieć?

Chirurgia plastyczna – co warto wiedzieć? Ostatnimi czasy coraz więcej słyszy się na temat chirurgii plastycznej. W telewizji powstają programy, w których możemy zobaczyć jak osoby borykające się z różnorodnymi problemami związanymi z wyglądem, uzyskują pomoc w gabinetach medycyny estetycznej, dzięki czemu raz na zawsze mogą pożegnać się z niejednokrotnie wstydliwym dla nich defektem. Jak się okazuje wiele osób w dalszym ciągu kojarzy medycynę estetyczną jedynie jako zwykłą fanaberię. Oczywiście takie sytuacje również się zdarzają, nie mniej jednak jej założenie jest zupełnie inne. 

Chirurgia plastyczna i jej historia

Pierwsze zabiegi medycyny estetycznej były przeprowadzane już w I wieku naszej ery i skupiały się głównie na okolicach oczu. Następnie w XV wieku rozpoczęto odtwarzanie ubytków znajdujących się w takich częściach ciała jak np. nos. Wówczas podejmowano próby przeszczepiania skóry na zwierzętach, niestety jednak nie kończyły się one powodzeniem. Pierwsze udane zabiegi chirurgii plastycznej zostały odnotowane w drugiej połowie XX wieku. Jeżeli mowa o Polsce to pierwszy szpital, w którym trudniono się wyżej wspomnianą powstał w roku 1951.

Czym dokładnie trudni się chirurgia plastyczna?

Chirurgia plastyczna - co warto wiedzieć?

Chirurgia plastyczna – co warto wiedzieć?

Jak się okazuje zakres działalności dziedziny medycyny jaką jest chirurgia plastyczna, jest dosyć mocno rozbudowany. W związku z powyższym z jej usług mogą skorzystać np. osoby, które doznały poparzenia, gdyż pomaga ona w leczeniu jego skutków. Ponadto ta dziedzina medycyny trudni się również wadami wrodzonymi i nabytymi ręki, a także replantacjami po amputacjach. Jedną z bardziej znanych dziedzin chirurgii plastycznej jest chirurgia estetyczna. To właśnie ona uważana jest przez szerokie grono osób za fanaberię, ponieważ daje możliwość poprawy realnych, ale również i odczuwanych w sposób subiektywny przez pacjentów defektów urody. Do wyżej wspomnianych najczęściej można zaliczyć zbyt duży nos, odstające uszy czy zbyt małe lub zbyt duże piersi. Nie mniej jednak wbrew powszechnym przekonaniom, podstawowym zadaniem chirurgii plastycznej jest wykonywanie operacji rekonstrukcyjnych po różnorodnych zmianach jakie zaszły w wyniku przebytych przez pacjentów chorób czy wypadków. Co istotne chirurgia plastyczna pozwala na uporanie się z wadami wrodzonymi, jak choćby rozszczepienie wargi zwane powszechnie wargą zajęczą. Podsumowując jednak zakres działalności chirurgii plastycznej, możemy go podzielić na chirurgię rekonstrukcyjną i estetyczną. W przypadku tej drugiej bardzo często wymaga ona również interwencji lekarzy z innych dziedzin, a także w niektórych przypadkach konsultacji psychologicznej i psychiatrycznej.

Jakie metody stosuje się w chirurgii plastycznej?

Tak naprawdę to jaka metoda leczenia zostanie zastosowana, jest ściśle uzależnione od problemu, z jakim boryka się dany pacjent. Jeżeli mowa o oparzeniach i bliznach, które powstały w ich wyniku, koniecznym będzie przeszczepienie skóry. Z reguły skórę do przeszczepu pobiera się od tego samego pacjenta z miejsca, które nie zostało dotknięte poparzeniem i jest jednocześnie niewidoczna jak np. pośladki. Kolejnym rodzajem zabiegów, jakimi trudni się chirurgia plastyczna są te związane z rekonstrukcją danej części ciała. Przykładem może być rekonstrukcja piersi, którą należało wyciąć w wyniku zaatakowania jej przez komórki rakowe. Oczywiście przykładów jest znacznie więcej, a dzięki zaawansowanym technikom rekonstrukcyjnym wielu pacjentów może powrócić do normalnego życia, bez ryzyka przysłowiowego wytykania ich palcami. Ponadto zabiegi wykonywane w obrębie chirurgii plastycznej mogą wiązać się również z redukcją zbędnej tkanki tłuszczowej, lub zmianą kształtu czy rozmiaru jakiejś części ciała jak np. nos, uszy, piersi, kości policzkowe itp. Bardzo często do gabinetów chirurgii plastycznej zgłaszają się osoby, które poddały się operacjom plastycznym w innych placówkach, a te niestety zakończyły się fiaskiem. W niektórych przypadkach nie wystarczy jedynie dokonanie korekty, ale konieczne jest również usunięcie skutków błędnie wykonanego zabiegu i dokonanie rekonstrukcji danej części ciała.

Czy korzystanie z chirurgii plastycznej jest zawsze możliwe?

 Odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Otóż zdarzają się sytuacje, kiedy wykonanie jakiegoś zabiegu jest zwyczajnie niemożliwe. Powód? Zbyt duże ryzyko powikłań pooperacyjnych, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta. Ponadto w przypadku dziedziny chirurgii plastycznej, jaką jest chirurgia estetyczna w grę mogą wchodzić również problemy o podłożu psychicznym danego pacjenta. Jeżeli np. w gabinecie medycyny estetycznej pojawia się pacjent, który marzy o tym, aby wyglądać dokładnie tak jak jego idol, wówczas z reguły lekarz odmawia mu wykonania zabiegów mających znacząco wpłynąć na jego wizerunek. W takiej sytuacji lekarz również zaleca konsultację psychologiczną lub psychiatryczną, ponieważ istnieje spore podejrzenie, że pacjent cierpi na jakąś chorobę psychiczną. W związku z powyższym sami widzimy, że chirurgia plastyczna nie jest dostępna dla wszystkich i czasami pacjenci zostają odesłani z przysłowiowym kwitkiem.