Co oferuje stomatologia estetyczna?

Co oferuje stomatologia estetyczna?

/ By : / Category : Uroda, Zdrowie

Co oferuje stomatologia estetyczna?

Co oferuje stomatologia estetyczna? Piękny uśmiech jest jednym z elementów, nieodłącznie kojarzącym się z pięknem i witalnością. Osiągnięcia współczesnej stomatologii wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wszystkich tych, którzy marzą o śnieżnobiałych, idealnie równych zębach i hollywoodzkim uśmiechu. Szczególnie istotne są w tym obszarze zabiegi stomatologii estetycznej . Warto poznać możliwości, jakie oferują oraz wszelkie wskazania i przeciwskazania do ich wykonania.

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Podstawowym założeniem stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu zębów. Chodzi więc o efekt wizualny, a nie leczenie. Zabiegi estetyczne przeprowadzane są bowiem na zębach wyleczonych bez próchnicy, chorób przyzębia i innych problemów, którymi zajmują się stomatolodzy innych specjalizacji. Nie sposób jednak całkowicie oddzielić zabiegów medycyny estetycznej od innych procedur wykonywanych na zębach ze wskazań ściśle medycznych. W niektórych przypadkach poprawa wyglądu wiąże się z działaniami mającymi pozytywny wpływ również na zdrowie zębów. Coraz nowocześniejsze techniki stomatologiczne, bardziej zaawansowane technologie materiałowe i większe doświadczenie lekarzy sprawiają, że możliwa jest zmiana wyglądu zębów. Efekty często są spektakularne, ponieważ nie dotyczą jedynie wybielania zębów czy usuwania nieestetycznych przebarwień, ale również wyraźnej zmiany kształtu poszczególnych zębów.

Jakie zabiegi oferuje stomatologia estetyczna?

Co oferuje stomatologia estetyczna?

Co oferuje stomatologia estetyczna?

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę, że leczenie stomatologiczne zazwyczaj ma, poza efektami zdrowotnymi, wpływ na estetykę uzębienia. W takim sensie za zabiegi z obszaru stomatologii estetycznej uznać można procedury implantologiczne lub protetyczne, pozwalające na uzupełnianie pojedynczych braków w uzębieniu. Wiele osób decyduje się na leczenie ortodontyczne głównie ze względów estetycznych i z całą pewnością poprawa wyglądu jest jednym z efektów leczenia zgryzu. Należy jednak zauważyć, że w przypadku zabiegów implantologicznych, protetycznych i ortodontycznych efekt wizualny jest jedynie dodatkiem do realizowanych celów zdrowotnych.

Wybielanie zębów

Rozjaśnianie kolorytu zębów stanowi jeden z tych zabiegów medycyny estetycznej, w których chodzi wyłącznie o osiągnięcie pożądanego efektu wizualnego. Chociaż kolor uzębienia nie ma znaczenia z punktu widzenia zdrowia, to jednak za piękne uważane są zęby śnieżnobiałe, a nie w odcieniu kości słoniowej. Z tego też względu zabiegi wybielania należą do najczęściej wykonywanych procedur oferowanych w gabinetach stomatologii estetycznej.

Wybielanie zębów wykonywać można z zastosowaniem specjalnej lampy. Podczas wizyty w gabinecie, stomatolog nakłada na zęby światłoczuły preparat wybielający, który następnie jest poddawany działaniu lampy. Taki sposób wybielania jest niezwykle skuteczny, a efekt śnieżnobiałych zębów możliwy jest do uzyskania w ciągu jednej wizyty, w czasie nieprzekraczającym 30 minut.

Innym sposobem na wybielenie zębów jest zastosowanie specjalnych nakładek. Podczas wizyty w gabinecie, lekarz wykonuje odcisk zębów i w oparciu o niego przygotowywane są idealnie dopasowane do kształtu uzębienia szyny (nakładki).  Następne etapy wybielania pacjent przeprowadza w domu, smarując zęby specjalnym żelem wybielającym i zakładając nakładki. Efekt końcowy widoczny jest po około 2-4 tygodniach.

Usuwanie osadów, kamienia i przebarwień

Dla estetyki zębów niezwykle ważne są również zabiegi usuwania wszelkich szpecących przebarwień i osadów oraz kamienia. Kamień i osady nie tylko pogarszają wygląd zębów, ale również przyczyniają się do powstawania chorób dziąseł.

W gabinetach stomatologii estetycznej wykonuje się:

  • skaling – polegający na usuwaniu kamienia nazębnego z okolicy szyjek zębowych;
  • piaskowanie zębów – pozwalające na usunięcie kamienia i osadów, stanowiące uzupełnienie skalingu. Dzięki piaskowaniu można również usunąć wszelkie przebarwienia zębów, np. wynikające z palenia papierosów czy częstego picia kawy.

Poprawa kształtu zębów

Stomatologia estetyczna oferuje również szereg zabiegów, których celem jest ogólna poprawa wyglądu zębów. Poprawa ta następuje w wyniku poprawy kształtu zębów, korekty ich ułożenia lub wymiany nieestetycznych wypełnień. Wśród tego rodzaju zabiegów można wymienić:

  • zastosowanie licówek – polegające na założenie specjalnych nakładek (porcelanowych lub kompozytowych) na przednią powierzchnię zębów. Licówki pozwalają ukryć przebarwienia niemożliwe do usunięcia innymi metodami, ale także pęknięcia czy nieestetyczny wygląd zęba, będący na przykład wynikiem jego znacznego zużycia;
  • poprawę kształtu zniszczonych zębów poprzez zastosowanie koron protetycznych;
  • rekonturing – będący zabiegiem kosmetycznego szlifowania zębów w celu nadania im oczekiwanego kształtu;
  • zabiegi zamykania diastemy.

Jak trwałe są efekty zabiegów oferowanych przez stomatologię estetyczną?

Trwałość efektów zabiegów stomatologii estetycznej zależy w dużej mierze od ich rodzaju. Niektóre z nich wystarczy wykonać raz, przykładem może być zabieg usuwania diastemy czy rekonturing.  W przypadku innych, trwałość zależy od rodzaju zastosowanej procedury bądź wykorzystanego materiału (licówki porcelanowe, choć droższe, są zdecydowanie trwalsze od kompozytowych). Inne zabiegi  wymagają sporej regularności wykonywania. Tak jest na przykład w przypadku usuwania kamienia nazębnego czy osadów nazębnych u palaczy. Efekt wybielania zębów utrzymuje się do 2 lat, jednak ze względu na to, że może on osłabiać szkliwo zębowe, niewskazane jest powtarzanie procedury częściej niż raz w roku.

Kto powinien zrezygnować z zabiegów stomatologii estetycznej?

Zabiegi stomatologii estetycznej nie powinny być wykonywane u dzieci. Ze względu na zmiany  hormonalne zachodzące w organizmie, lepiej nie przeprowadzać ich u kobiet w ciąży. Przeciwwskazaniem do zastosowaniem niektórych procedur może być uczulenia na składniki preparatów (np. stosowanych do wybielania zębów).  Podczas wizyty należy poinformować stomatologa o wszystkich indywidualnych problemach zdrowotnych. W oparciu o uzyskane informacje, stomatolog będzie w stanie ustalić odpowiedni sposób postepowania, jednocześnie bezpieczny i gwarantujący spodziewane efekty.