Czy każdy może zamontować instalację fotowoltaiczną?

Czy każdy może zamontować instalację fotowoltaiczną?

sie 11, 2020 / By : / Category : Budownictwo, Technologie

Czy każdy może zamontować instalację fotowoltaiczną?

Czy każdy może zamontować instalację fotowoltaiczną? Czy każdy z obywateli naszego kraju może uzyskiwać indywidualnie energię elektryczną ze słońca, czy też musi jednak spełniać określone warunki? Pytanie nie jest bezzasadne, zważywszy na ciągle rosnące ceny prądu, jak również świadomość społeczną odnośnie do ochrony środowiska naturalnego oraz pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jakie więc pytania powinien zadać sobie ktoś, kto zauważa potrzebę ograniczenia emisji spalin wraz ze wspomaganiem domowego budżetu?

Czysta i darmowa energia ze słońca

Montaż instalacji fotowoltaicznych jest bardzo dobrym sposobem na pozyskanie i wykorzystanie energii elektrycznej ze słońca do zasilania własnych domowych urządzeń elektrycznych. Jednak zanim ktokolwiek się na to zdecyduje, w jego głowie pojawia się seria pytań: czy mogę to zrobić ot tak w swoim domu? Czy będę musiał zgłosić zarówno samą inwestycję, jak i pozyskiwanie energii do operatora systemu dystrybucyjnego? A także pytania takiego rodzaju, jak: czy mój dom, a w szczególności dach w ogóle nadaje się do tego, aby można było na nim przeprowadzić montaż instalacji fotowoltaicznej, a ściślej modułów fotowoltaicznych? Czy istnieje alternatywa? Czy można zagospodarować w ten sposób kawałek swojej działki przy domu, a może nadaje się do tego celu balkon? Odpowiadając ogólnie, nie, nie każdy może zostać producentem a zarazem konsumentem energii elektrycznej, czyli prosumentem. Konieczne jest spełnienie kliku podstawowych warunków.

Zobacz również:

Do kogo należy ta działka?

Żeby móc myśleć o własnej mikroelektrowni, czym de facto instalacja fotowoltaiczna, choćby najmniejsza jest, niezbędne jest na początek posiadanie przez ewentualnego inwestora tytułu własności albo przynajmniej umowy dzierżawy nieruchomości lub gruntu, na których montaż instalacji fotowoltaicznej ma zostać przeprowadzony. W praktyce oznacza to, że pozyskanie prądu z czystej energii słonecznej będzie dotyczyło przede wszystkim domów jednorodzinnych, ale także tzw. bliźniaków oraz popularnych ostatnio w ofertach wielu deweloperów tzw. szeregowców. Duży obszar swobody posiadają natomiast inwestorzy w zakresie prawno-administracyjnym, ponieważ w świetle istniejących przepisów nie muszą się oni ubiegać się o pozwolenie na montaż instalacji fotowoltaicznych, o ile nie zostaną przekroczone pewne wartości planowanych generowanych mocy takiej mikroelektrowni.

Dla mikroelektrowni o mocy do 50 kWp żadne zezwolenia nie są potrzebne, natomiast w przypadku instalacji generujących moc przekraczającą 50 kWp uzyskanie pozwolenia na montaż takiej instalacji staje się obligatoryjne. Przepisy dotyczą wszystkich mikroelektrowni, czyli zarówno zarówno przy panelach montowanych na dachu, jak i wolno stojących systemów fotowoltaicznych umiejscawianych na gruncie. Pozwolenie potrzebne jest jednak w przypadku planowania nawet niewielkich mocy, ale tylko wówczas, gdy montaż instalacji fotowoltaicznych jest powiązane z przebudową domu, np. podczas zmian w konstrukcji dachu.

Takimi niewielkimi ograniczeniami nie ma jednak sensu zaprzątać sobie głowy, gdyż najczęściej żadne zmiany konstrukcyjne w więźbie dachowej nie są wymagane, a i moc planowanej inwestycji nie przekracza z reguły 20 kWp. Chodzi o to, że taka moc jest wystarczająca do zasilenia urządzeń elektrycznych w przeciętnym gospodarstwie domowym i dotyczy to również domów z klimatyzacją i rekuperacją. 

Jak się zabrać za inwestycję w fotowoltaikę?

Nie ulega wątpliwości, że montaż instalacji fotowoltaicznych musi zostać przeprowadzony w miejscu stabilnym i wytrzymałym. Konstrukcje więźb dachowych z reguły są mocne, ale poprawnym działaniem będzie zatrudnienie certyfikowanego konstruktora budowlanego, który zbada nośność konstrukcji dachu i określi, czy konieczne jest jego wzmocnienie, czy też konstrukcja bez trudu wytrzyma dodatkowe obciążenie panelami słonecznymi. To samo dotyczy gruntu, który również powinien zostać zbadany przez rzeczoznawcę, gdyż nie zaleca się montażu instalacji fotowoltaicznych na terenach podmokłych ani zalewowych, ani też w miejscach, gdzie pod ziemią znajduje się infrastruktura w postaci jakichś instalacji, np. gazowej. Ważnym aspektem przy dokonywaniu wyboru miejsca montażu paneli fotowoltaicznych jest oczywiści wybór kierunku, z którego na panele będą padały promienie słoneczne, a także wnikliwe zbadanie stopnia jego zacieniania. Najlepszym kierunkiem jest oczywiście południe, ale nie zawsze ten kierunek jest możliwy do wykorzystania. Wówczas wybieramy południowy wschód, południowy zachód oraz zachód lub wschód. Montowanie paneli fotowoltaicznych skierowanych na północ jest natomiast niestosowaneOprócz tego należy wybrać miejsce, w którym na panele nie będzie padało zbyt dużo cienia. Ograniczenie produkcji energii elektrycznej nastąpi bowiem przy każdym zacienieniu przez pobliskie budynki, wysokie drzewa, słupy energetyczne, ale również małe obiekty na dachu, jak kominy, lukarny, czy anteny. Energia elektryczna produkowana dzięki słońcu jest dostępna, ale tylko dla spełniających powyższe warunki.