Czy zabiegi podologiczne to już konieczność?

Czy zabiegi podologiczne to już konieczność?

/ By : / Category : Usługi, Zdrowie

Czy zabiegi podologiczne to już konieczność?

Czy zabiegi podologiczne to już konieczność? Zabiegi pielęgnacyjne stóp cieszą się coraz większą popularnością. Podologia stopniowo staje się powszechna i znacznie większa ilość ludzi korzysta z usług specjalistów. Jednak czy chodzi tylko o piękny wygląd stóp? Nie. Stopy to część ciała, o którą powinniśmy zawsze dbać i w razie jakichkolwiek problemów wybrać się do gabinetu podologicznego. Co należy wiedzieć o pielęgnacji stóp?

Podolog – pielęgnuje czy leczy?

Warto zacząć od tego, kim właściwie jest podolog. Dla wielu jest to zupełnie nowe zagadnienie. Inna część ludzi uważa, że to osoba, która robi profesjonalny pedicure. Jednak podolog zajmuje się przede wszystkim chorobami stóp. Warto zaznaczyć, że podolodzy nie zajmują się medycyną, a zamiast tego wykonują profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Mają one na celu poprawę wyglądu oraz zdrowia naszych stóp. Chociaż podologia często łączy się z różnymi dziedzinami medycyny to opiera się głównie na pielęgnacji, która ma na celu eliminacje różnego rodzaju schorzeń.

Polecamy:

Kiedy zgłosić się do podologa?

Podolodzy to specjaliści w dziedzinie dbania o stopy. Jednak zajmują się dużo bardziej skomplikowanymi zabiegami. W jakich przypadkach warto zgłosić się do podologia? Oto kilka przykładów:

  • Czy zabiegi podologiczne to już konieczność?

    Czy zabiegi podologiczne to już konieczność?

    porada – jeśli potrzebujemy jakichkolwiek wskazówek dotyczących pielęgnacji stóp, pomoże nam w tym właśnie podolog.

  • grzybica stóp – chociaż jest to choroba z zakresu medycyny, to warto zaznaczyć, że podologa często łączy się z dermatologią i specjaliści eliminują różnego rodzaju choroby skóry.
  • haluksy – to schorzenie, którym może zająć się zarówno chirurg, jak i podolog
  • wrastające paznokcie – to częsty problem błędnej pielęgnacji. Warto zgłosić się do gabinetu podologicznego, a specjalista usunie problem w nieinwazyjny sposób. Dodatkowo poradzi co robić, aby w przyszłości nie wystąpiły podobne problemy.
  • usunięcie odcisku – chociaż wydaje się to błahym problemem, to warto wiedzieć, że nieodpowiednio leczone i pielęgnowane odciski potrafią przeistoczyć się w groźne dla zdrowia zapalenie lub zakażenie. Dodatkowo odciski mogą w znacznym stopniu utrudniać chodzenie. 
  • suche i pękające pięty – to jeden z najczęstszych powodów wizyt u podologa. Specjalista wykonuje zabieg, a dodatkowo poradzi, co robić, aby stopy były miękkie i gładkie. 
  • brodawki – to kolejne zmiany na stopach, które mogą prowadzić do groźnych powikłań. Powstają w wyniku przebytych chorób wirusowych, a nieleczone mogą być przyczyną wielu zakażeń. 

Chociaż podologia nie jest dziedziną medycyny to specjaliści leczą różnego rodzaju choroby, na przykład powikłania po cukrzycy. Stopa cukrzycowa to częste schorzenie polegające na słabym ukrwieniu stóp. W znacznym stopniu wpływa na czucie, zmniejszając intensywność doznań. Stopa cukrzycowa jest bardzo groźna, ponieważ spowalnia gojenie się ran. 

Wizyta u podologa – czego można się spodziewać?

Podologia opiera się głównie na zabiegach kosmetycznych. Jednak wiele osób wciąż nie wie, czego spodziewać się na wizycie u specjalisty. Do wizyty u specjalisty warto się odpowiednio przygotować. Koniecznością jest odpowiednia higiena stóp. Jednak nie powinniśmy używać żadnych kosmetyków typu spraye niwelujące zapachy czy kremy nawilżające. Należy również zmyć lakier z paznokci, a najlepiej zrobić to najpóźniej kilka dni przed wizytą. Wizyta u podologa zaczyna się zazwyczaj od krótkiego wywiadu. Specjalista musi dokładnie wypytać o nasz styl życia. Zazwyczaj najważniejszą rolę odgrywa sposób w jaki sposób się odżywiamy oraz ile sportu uprawiamy. Często istotne jest to w jaki sposób spędzamy czas w pracy, ponieważ pozycja siedząca lub stojąca może być bardzo niezdrowa dla stóp. Kolejny etap wizyty u podologa opiera się na ocenie naszych stóp. Specjalista może zrobić to przy pomocy maszyny, która nazywa się podobaroskop. Przesyła ona obraz stóp na komputer, dzięki czemu podolog może rozpoznać wiele nieprawidłowości, takich jak płaskostopie czy haluksy. Bardzo istotną kwestią dla podologa jest manualne badanie stóp. Podczas tego przy pomocy dłoni dokładnie sprawdza stan stóp. Istotne są między innymi stawy oraz ułożenie miednicy. 

Pedicure podologiczny

Podologia obejmuje również takie zabiegi jak pedicure podologiczny. Jest to specjalistyczna pielęgnacja stóp, podczas której wykorzystywane są narzędzia takie jak frezarka podologiczna czy skalpel. Podolog podczas zabiegu usuwa zrogowaciały naskórek oraz wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Najczęściej pielęgnacja trwa około godziny. Jednak dla lepszego efektu warto wykonywać ją regularnie, w szczególności, kiedy cierpimy na choroby takie jak grzybica stóp czy paznokci. Najczęściej po kilku wizytach problem zostanie zniwelowany. Podologia obejmuje wiele zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych, które powinny być wykonywane regularnie, aby dały jak najlepszy efekt. Do poradni podologicznej zgłaszają się ludzie z wieloma schorzeniami i problemami dotyczącymi stóp. Każdy powinien udać się na wizytę w celu kontroli oraz nauki odpowiedniej pielęgnacji. Specjalista powie jak należy dbać o stopy oraz jakich kosmetyków i urządzeń najlepiej używać.