Czym różni się od siebie adwokat, radca prawny i prawnik? Prawo to niezwykle obszerny dział, który większości z nas kojarzy się z sądem, rozprawami, kodeksem i wszelkimi ustawami. Wśród osób pracujących w usługach prawniczych znaleźć możemy wielu ludzi, którzy wydają nam się wykonywać niemal takie same zadania, a jednak w rzeczywistości wiele ich różni. Wśród zawodów prawniczych, które są ze sobą powiązane, ale mimo wszystko wykonują zdecydowanie inny zakres prac to adwokat, radca prawny, jak również i prawnik.
Doskonale znamy te pojęcia, wydaje nam się, że wiemy, kim oni są, ale czy na pewno potrafimy podać różnice jakie te zawody dzielą. Wszyscy z pewnością doskonale znają prawo, posługują się wszelkimi ustawami, a do tego znają doskonale zasady postępowania i wszelkie reguły, jakimi należy się kierować, kiedy w takim właśnie zawodzie się pracuje. Kiedy jednak powinniśmy udać się do prawnika? W jakiej sytuacji przyda nam się adwokat? Po co jest radca prawny? O tym wszystkim będziemy chcieli napisać w tym właśnie artykule, gromadząc w jednym miejscu rzetelną wiedzę na temat tego, kim każdy z tych zawodów jest i czym się każdy z nich między sobą różni.
Kim jest prawnik?
Prawnik to chyba najbardziej znane nam pojęcie, jeśli w grę wchodzi zawód prawniczy. Kim on jednak tak naprawdę jest i jakie zadania wykonuje? Jest to osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując jednocześnie tytuł magistra nauk prawnych. Taka osoba może świadczyć między innymi doradztwo prawne, może udzielać porad prawnych, sporządzać różnorodne pisma. Prawnik jest osobą najniżej stojącą w szczeblu, gdyż nie reprezentuje on klienta przed sądem. Może posiadać kancelarię prawniczą i działać jedynie w jej obrębie, służąc tym samym osobom wsparciem i pomocą w rozwiązaniu problemów, w wyjściu z trudnej sytuacji, w znalezieniu rozwiązania, które okazałoby się być jak najbardziej skuteczne. Prawnik to nie adwokat i nie ma on żadnych kompetencji, by móc działać na szerszą skalę przed sądem. Może on oczywiście dalej kontynuować swoją naukę. W tym też celu musi ukończyć kilkuletnią aplikację, by móc tym samym uzyskać prawo do wykonywania zawodu. Jakiego? Może on zostać prokuratorem, komornikiem, radcą prawnym, czy właśnie adwokatem. Jedne osoby pracują w tym zawodzie i jest to dla nich wystarczające, inne z kolei wolą dalej się szkolić, by móc tym samym działać na jeszcze większą skalę.
Zobacz również:
Kim jest radca prawny?
Kiedy już wiemy dobrze, kim jest prawnik, warto pójść nieco dalej i zastanowić się zatem dokładnie, kim jest radca prawny. Najprościej mówiąc jest to osoba, która ukończyła aplikację radcowską i uzyskała wpis na listę radców prawnych, która to prowadzona jest przez Okręgową Izbę Radców Prawnych, właściwie miejscowo. Radca prawny może świadczyć wszelkie usługi z zakresu prawa, a więc takie, jakie oferuje każdy prawnik. Służy on więc pomocą w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów, świadczy doradztwo prawne, sporządza różnego rodzaju pisma. Od prawnika jednak różni go to, że ukończył on aplikację, by mieć prawo do wykonywania zawodu i może on występować, zresztą jak adwokat przed sądem, może on reprezentować swoich klientów ze wszystkich sprawach z wyjątkiem większości spraw karnych. Może on także brać udział między innymi w kasacji czy w skardze o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem. Radca prawny posiada czarną togę, jak również i ciemnoniebieski żabot z wypustkami mankietów i kołnierza.
Kim jest adwokat?
Ostatnim z prezentowanych dziś zawodów jest adwokat, a więc prawnik, który ukończył aplikację adwokacką. Posiada on takie same uprawnienia jak prawnik i radca prawny, jednak dodatkowo może on również występować przed sądem we wszelkich sprawach karnych. Taka osoba wpisana jest na listę adwokatów, która prowadzone jest przez Okręgową Izbę Adwokacką. Adwokaci występują w czarnych togach z ciemnozielonym żabotem, jak również i wypustkami mankietów oraz kołnierza.
Patrząc na to wszystko, wydawać by się mogło, że wszystkie te trzy zawody wiele między sobą nie różni. Prawdą jest, że są to zawody pokrewne, ale różnią się one zakresem kompetencji, jeśli chodzi o występowania przed sądami. Prawnik nie może występować, radca prawny występuje, ale z pominięciem spraw karnych, adwokat występuje w każdej sprawie. Klient, w zależności od problemu z jakim się zmaga, może skorzystać z pomocy takiej osoby, która będzie miała odpowiednie kompetencje do tego, by móc dane usługi dla nas świadczyć. Jeśli potrzebna jest nam jedynie pomoc prawna i doradztwo, wystarczy skorzystać z prawnika. Jeśli mamy problem dotyczący sprawy karnej, konieczny jest adwokat. Jeśli doskonale wiemy, jaki zakres kompetencji przynależy do każdego z zawodów prawnych, łatwiej jest nam podjąć decyzję, z kogo usług chcemy i możemy skorzystać. Jest to jak najbardziej warte znajomości, bo możemy dzięki temu zaoszczędzić duże pieniądze. A tak naprawdę, bez względu na to, z czyich usług mamy skorzystać, podstawą jest wybrać osobę profesjonalną w swoim fachu, taką, która będzie w stanie zaoferować nam najwyższą jakość świadczonych usług.