Dlaczego warto pojechać do Włoch na wakacje?

Dlaczego warto pojechać do Włoch na wakacje?

paź 04, 2019 / By : / Category : Turystyka

Dlaczego warto pojechać do Włoch na wakacje?

Dlaczego warto pojechać do Włoch na wakacje? Włochy są miejscem narodzin Imperium Rzymskiego i Renesansu. Są bogate w arcydzieła sztuki i architektury. Wiele zabytków zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak największą atrakcją Włoch dla turystów nie jest sztuka czy architektura, ale wyjątkowe atrakcje przyrodnicze (jeziora, góry i imponująca linia brzegowa). 

Koloseum

Wszyscy turyści powinny zobaczyć Koloseum. Ten olbrzymi amfiteatr jest największym tego rodzaju obiektu, jaki kiedykolwiek zbudowano w Cesarstwie Rzymskim i pozostał wzorem dla obiektów sportowych aż do czasów współczesnych. Zbudowany jako miejsce publicznych widowisk i pokazów – nawet pozorowane bitwy morskie. Miał drewnianą podłogę o wymiarach 83 na 48 metrów. Obecnie jest ważnym przypomnieniem starożytności i rozległej historii Rzymu.

Kanały Weneckie

Przejażdżka gondolą po kanałach w Wenecji jest ulubioną atrakcją turystów od stuleci. Wenecja jest miastem wysp, a kanały od dawna stanowią główne jego ulice, połączone labiryntami wąskich przejść. Możemy też tutaj podziwiać stare budynki, niezmienione od setek lat. Dodaje to miastu romantycznego uroku. Grand Canal jest najbardziej znanym z tych dróg wodnych i jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Wenecji. Wybierając się na wycieczkę vaporetto wzdłuż Grand Canal, możemy zobaczyć wiele wspaniałych pałaców, których fronty zwrócone są w stronę wody.

Pompeje

Wciąż aktywny wulkan Wezuwiusz zniszczył miasto w 79 r. Jednak sama erupcja zachowała wiele skarbów miasta: freski, mozaiki i rzeźby. Wykopaliska archeologiczne ujawniły pozostałości domów, targowisk, łaźni, świątyń, teatrów, ulic i ludzkich szczątków. Możemy zwiedzić miasto, pospacerować po starych ulicach, pokrytych śladami rydwanów i zobaczyć system wodociągów (akwedukty), używany przez Rzymian ponad 2000 lat temu.

Krzywa Wieża w Pizie

To właściwie jedna z wielu atrakcji w Pizie, ale zyskała sławę na całym świecie, dzięki swojej konstrukcji. Prace nad budową wieży rozpoczęły się w 1100 roku, a zaczęła się pochylać, gdy dotarto do trzeciego piętra. Przed rozpoczęciem prac konserwatorskich w latach 90 przewidywano, że do 2000 roku się przewróci. Jednak obecnie można wejść po schodach, by podziwiać wspaniały widok, rozciągający się na miasto. Krzywa Wieża, znana również jako La Torre Pendente, znajduje się na Piazza dei Miracoli, gdzie zlokalizowana jest również romańska katedra Santa Maria Assunta i okrągłe wolnostojące baptysterium. Są wybitnymi dziełami średniowiecznego rzeźbienia w kamieniu.

Jezioro Como

Jest to jedna z najbardziej malowniczych części Włoch, otoczona górami i małymi malowniczymi miastami. Jest to miejsce spotkań bogatych osób od czasów rzymskich. Wzdłuż zalesionych brzegów znajduje się wiele okazałych willi i pałaców. Wiele jest otoczonych ogrodami, otwartych dla publiczności. Łagodny klimat i brzeg jeziora zachęca do zakładania ogrodów. Przyciąga turystów. Te cechy przypominają bowiem Morze Śródziemne.  Na uwagę, oprócz miejscowości uzdrowiskowych, zasługuje też opactwo, założone w XI wieku.

Wybrzeże Amalfi

Dlaczego warto pojechać do Włoch na wakacje?

Dlaczego warto pojechać do Włoch na wakacje?

Zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest wspaniałym odcinkiem wybrzeża wzdłuż Półwyspu Sorrentyńskiego, na południe od Neapolu i Sorrento. Miasteczka na stokach budowane są wzdłuż stromy zboczy, spływających kaskadą aż do morza. Główne miasta to Positano i Amalfi. Na uwagę zasługuje kolorowa kopuła katedry. Możemy wybrać się na wycieczkę wzdłuż wybrzeża lub przepłynąć łodzią między miastami. W ten sposób zobaczymy różne perspektywy imponującego i prawie pionowego brzegu.

 

Florencja katedra Santa Maria del Flore

Uważana jest za jedną z najwspanialszych katedr na świecie. Dominuje nad panoramą Florencji. Została zbudowana między XIII a XV wiekiem, a najbardziej znanym obiektem jest niezwykła kopuła. Ukończył ją Filippo Brunelleschi w 1434 roku. Dzwonnica katedry znajduje się obok katedry na Piazza del Duomo. Pokryta jest wzorzystym marmurem, typowym dla architektury romańskiej toskańskiej. Zaprojektowana przez Giotto dzwonnica ma 82 metry wysokości i można się na nią wspiąć. Pokonując 414 stopni, dostaniemy się do platformy widokowej. Z niej rozciągają się fantastyczne widoki na miasto. Naprzeciwko Duomo znajduje się wspaniałe baptysterium, słynące z wyłożonych brązem drzwi.

Cinque Terre

To piękny nadmorski region, znany ze stromych wzgórz i klifów z widokiem na Morze Śródziemne. Do pięciu malowniczych wiosek możemy dotrzeć na kilka sposobów. Możemy przespacerować się ścieżką, pojechać kolejką lub samochodem. Warto wędrować między wioskami, by zobaczyć imponujące krajobrazy. Małe miasteczka zachowały atmosferę starych rybackich wiosek i oferują poczucie oddalenia, nawet biorąc pod uwagę nowoczesną turystykę.

Watykan

W Watykanie znajduje się wiele bezcennych kolekcji sztuki i architektury. Centralnym punktem jest wspaniała bazylika Św. Piotra z grobowcem Św. Pawła i jednym z najbardziej wzruszających dzieł Michała Anioła Pieta. Warto też zobaczyć Plac Św. Piotra, gdzie papież błogosławi wiernych. Kaplica Sykstyńska słynie z malowideł ściennych i sufitowych, autorstwa Michała Anioła, a w Muzeum Watykańskim możemy zobaczyć dzieła wielu włoskich artystów.

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl