Dopalacze – rodzaje – od lat dużym problem wśród społeczności Polaków, ale również innych państw, jest alkohol i narkotyki. Od pewnego czasu jednak do substancji niezwykle szkodliwych i psychoaktywnych dołączyły tzw. dopalacze. Czym one są, jakie skutki wywołują i jakie są ich rodzaje?
Czym są dopalacze?
Dopalacze nie są zdefiniowane jednoznacznie. Są to różnego rodzaju związki psychoaktywne, których celem jest wywołanie efektu podobnego do efektu działania narkotyków. Dopalacze to substancje, które nie widnieją na liście środków kontrolowanych przez prawo. Choć istnieją one mniej więcej od połowy lat osiemdziesiątych, to największe żniwa zbierają obecnie. Wynika to z ich dużej dostępności. Dopalacze to środki, które młodzi ludzie mogą zdobyć już nie tylko w dużych miastach, ale także w małych miasteczkach.
Dopalacze są produkowane po to, ażeby ominąć prawo. Dlatego posiadają one w sobie głównie produkty psychoaktywne, które często są pochodnymi narkotyków. Producenci dopalaczy często jednak nie podają pełnego składu chemicznego środku, który produkują. Ukrywane są często substancje bardzo szkodliwe, nawet zagrażające życiu. O odpowiednie służby i instytucje państwowe starają się wykrywać pojawiające się na rynku dopalacze i wpisywać na listę substancji zakazanych, te środki które są szkodliwe. Prowadzi to jednak do intensywnej ewolucji tych związków. Producenci takich związków psychoaktywnych coraz częściej sprzedawane są jako produkty kolekcjonerskie, które nie nadają się do spożycia. Dzięki temu producenci omijają ewentualne kontrole Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.
Wiedza na temat dopalaczy w Polsce jest niewielki. Jej rozwój nastąpił dopiero od 2010 roku, kiedy to kontroli zostały poddane sklepy stacjonarne sprzedające takie specyfiki. Wcześnie nie były prowadzone żadne badania na temat dopalaczy w Polsce. Od tego czasu jednak lista środków psychoaktywnych zakazanych systematycznie się zwiększa.
Jakie są rodzaje dopalaczy?
Środków psychoaktywnych, których otrzymanie jest stosunkowo proste jest niezwykle dużo. Szacuje się, że ich liczba może wynosi. Nawet kilkanaście tysięcy. Dopalacze dzielone są głównie na trzy grupy. Pierwszym z nich są środki pochodzenia roślinnego. Są one przyjmowane głównie w formie tzw. skrętów. Niekiedy jednak rozpala się je w zamkniętym pomieszczeniu jako kadzidełko. Mają one wywoływać efekt podobny do marihuany lub opium (naturalnie występuje w torebkach maku). Czasami preparaty te są wzbogacane substancjami syntetycznymi. Drugim rodzajem dopalaczy są te przyjmowane w formie tabletek lub proszków. Zawierają one środki syntetyczne. W ich skład wchodzi mieszanka wielu substancji psychoaktywnych w tym opioidy, empatigeny oraz substancje halucynogenne. Najmniej popularne i rozpowszechnione są dopalacze zawierające tylko jedną substancję psychoaktywną. Są one podawane w różnej formie. Mogą to być tabletki lub lizaki.
Bardzo rozpowszechnioną formą dopalaczy są tzw. party pills. Zażywane są one głównie przez młodzież podczas imprez w celu poprawy humoru. Najbardziej znane są tabletki Ecstasy. Zawierają one pochodną amfetaminy – MDMA. Substancja ta została zakazana w roku 1985. Od tego czasu powstaje wiele dopalaczy o działaniu niemal identycznym, lecz bez MDMA. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne tabletki Ecstasy zniknęły z czarnego rynku.
Skutki zażywania dopalaczy
Dopalacze mogą mieć fatalny wpływ na organizm człowieka. Objawami najbardziej łagodnymi są nudności, trudności z zasypianiem oraz wahania nastroju. Dochodzi do tego silne pobudzenie psychoruchowe. Dopalacze wpływają na stan psychiczny osoby zażywającej. Często objawia się to wystąpieniem przeraźliwego lęku i strachu. Polega to na wytworzeniu w umyśle takiej osoby przerażających halucynacji i urojeń, z którymi nie jest w stanie racjonalnie sobie poradzić, do momentu gdy dopalacz przestanie działać. Takie stany określane są jako tzw. bad tripy. Osoba zarzucająca dopalacze zazwyczaj traci kontakt z rzeczywistością w wyniku powstawania różnych halucynacji. Niekiedy osoby pod wpływem dopalaczy popełniają samobójstwa. Może to wynikać z wystąpienia niewyobrażalnie strasznych halucynacji.
Dopalacze znacznie ograniczają kontrolę nad swoim umysłem u ciałem. Może to prowadzić do spowodowania fatalnego w skutkach wypadku drogowego. Osoba pod wpływem środków odurzających często nie jest w stanie prawidłowo prowadzić samochód. Od wypadku jest niedaleko do tragedii i czyjejś śmierci. Najbardziej tragicznym objawem zażywania dopalaczy jest… śmierć. Dopalacze mogą zawierać nieznane substancje a ich przedawkowanie zdarza się bardzo często. Może się to objawiać w bardzo różny sposób. Uszkodzeniu może ulec serce, wątroba, mózg czy nerki.
Bardzo dużym problemem w leczeniu osób, które zażyły narkotyki jest brak wiedzy jakie substancje zostały przyjęte. Bez posiadania tej wiedzy, bardzo trudno jest wprowadzić odpowiednie leczenie, które będzie w stanie pomóc pacjentowi, a nie zaszkodzić mu jeszcze bardziej. Ofiarami śmierci w wyniku zażycia dopalaczy są głównie osoby młode. Często nawet niepełnoletnie.