Gładź gipsowa – perfekcyjna gładkość

Gładź gipsowa – perfekcyjna gładkość

/ By : / Category : Budownictwo

Gładź gipsowa – perfekcyjna gładkość

Gładź gipsowa – perfekcyjna gładkość – wyrównane ściany wyglądają elegancko, optycznie poszerzają przestrzeń,  są gładkie i pozwalają na dowolną aranżację. Malowanie, tapetowanie, układanie płytek lub paneli ściennych jest zdecydowanie łatwiejsze na wyrównanych ścianach niż powierzchni krzywej, z jakimiś dziurami i innymi niedoskonałościami.  Do przygotowania ścian pokojowych o niewielkich nierównościach i ubytkach dobrym wyborem jest gładź gipsowa.

Gładź gipsową nakłada się na wcześniej nałożoną warstwę szpachli. Ma to na celu uzyskanie perfekcyjnej gładkości ścian i sufitów. Gładź niweluje niewielkie nierówności, które mogły powstać podczas szpachlowania. Po wyschnięciu gładź gipsowa ma jednolitą barwę, co ma olbrzymie znaczenie przy malowaniu.

Przygotowanie ścian

Do nałożenia gładzi trzeba ścianę przygotować. W pierwszej kolejności należy wyjąć wszystkie gwoździe, kołki rozporowe, gniazdka oraz zatrzeć wszelkie ślady starej farby. Konieczne jest przemyślenie przebiegu wszystkich instalacji. Następnym etapem przygotowania ściany jest oczyszczenie jej z kurzu i odtłuszczenie – tłuste plamy wpływają na trwałość gładzi i niestety nie do końca można je zamaskować gładzią. Zazwyczaj większe ubytki trzeba najpierw zaszpachlować. Do nakładania gładzi gipsowej potrzebne będą następujące narzędzia: paca, szpachelka, wiertarka z mieszadłem lub mieszarka (jeżeli stosuje gładź gotową, to nie trzeba mieszadła, wiertarki, ani wiadra), wiadro lub inny poręczny pojemnik na rozrobioną masę, kostka do szlifowania, papier ścierny, bruzdownica, pędzel (do gruntowania), poziomica. Do pokrycia mebli i innych sprzętów z pewnością przyda się folia malarska. Pracę mogą ułatwić także: kombinerki, aluminiowe narożniki, taśma.

Nakładanie gładzi

Gładź gipsowa – perfekcyjna gładkość

Gładź gipsowa – perfekcyjna gładkość

Gładź można nakładać ręcznie lub maszynowo. Ręczne nakładanie gładzi gipsowej pozwala na dokładne rozprowadzenie jej w trudno dostępnych miejscach. Jest to czynność powolna, przy dużych powierzchniach zajmuje bardzo dużo czasu. Ręczne nakładanie gładzi nie wymaga specjalnego doświadczenia, może to zrobić nawet amator, który po raz pierwszy przygotowuje ściany do malowania. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu, co daje spore oszczędności w kosztach remontu. Osoby doświadczone w remontach wnętrz przekonują, że położenie gładzi gipsowej wałkiem, jest łatwiejsze niż pacą, ale można go stosować wyłącznie do wygładzania ścian, a nie uzupełniania ubytków. Wałek jako przedmiot używany do nakładania gładzi sprawdzi się głównie na ścianach kartonowo-gipsowych.  Maszynowe nakładanie gładzi jest bardzo szybkie i daje możliwość zaoszczędzenia 30% materiału. Gładź jest rozprowadzana równomiernie. Zakup agregatu do gładzi opłaca się jedynie ekipie budowlanej, która wykonuje mnóstwo tego typu prac. Wiele firm remontowych oferuje usługę wynajęcia agregatu na kilka godzin lub dni. Zawsze należy zabezpieczyć wszystkie rzeczy znajdujące się w pokoju – gładź nie jest materiałem, który pozostawia czyste miejsce pracy- wręcz przeciwnie, trzeba się liczyć z bałaganem.  Przykrycie wszystkiego folią na pewno zmniejszy ryzyko zabrudzenia. Mniej brudu powstaje w przypadku używania specjalnej mokrej gładzi, której nie trzeba po nałożeniu szlifować. Dzięki temu nie ma pylenia, które może być bardzo szkodliwe, jeżeli w pomieszczeniu przebywają osoby chore na astmę lub inne choroby układu oddechowego.  Brak pyłu to mniej sprzątania.

Gładź – w celach dekoracyjnych

Gładź i szpachlowanie to nie są synonimy. Gładź gipsowa jest używana bardziej w celach dekoracyjnych – kiedy wyschnie, sprawia, że ściana jest gładka i biała, a więc idealna do dalszych prac wykończeniowych. Gładź jest niezbędna, jeżeli planowane jest malowanie pokoju farbą satynową. Do wyrównania ścian w łazience i wszystkich pomieszczeniach o dużej wilgotności należy stosować gładź cementową lub cementowo-wapienną – ściany będą gładkie i śnieżnobiałe.

Ściana bez gładzi

Nie zawsze trzeba nakładać gładź. O potrzebie jej nałożenie decyduje rodzaj tynku, stan ściany i upodobania domowników. Jeżeli ktoś lubi chropowata powierzchnia tynku cementowego lub cementowo-wapiennego, pomalowana farbą, to oczywiście nie musi kupować żadnej gładzi. Nie ma konieczności kładzenia gładzi pod tapetę, czy ułożenie płytek ściennych. Nic nie stoi od strony technicznej na przeszkodzie, żeby wykonać gładzie ściany przed tapetowaniem. Jeżeli ściana została otynkowana tynkiem gipsowo-wapiennym lub polimerowym, to gładź nie jest potrzebna. Gładzią nie wykańcza się także tynków glinianych, które same w sobie mają surowy wygląd – idealny, jeżeli pomieszczenie jest planowane w stylu industrialnym. Gładź gipsowa jest popularna ze względu na łatwe użycie i cudowny efekt gładkich, idealnie białych ścian, które można pomalować na dowolny kolor. Ściany, na których była położona gładź, wyglądają elegancko.  Jest przy tym trochę pracy, ale w końcu generalny remont robi się raz na kilka lat.  Im staranniej będzie wykonany remont, tym dłużej będą widoczne jego estetyczne efekty. Gładź nakłada się na podłoże suche i czyste.