Ile kosztuje blacharz i lakiernik?

Ile kosztuje blacharz i lakiernik?

lut 25, 2021 / By : / Category : Motoryzacja, Usługi

Ile kosztuje blacharz i lakiernik?

Ile kosztuje blacharz i lakiernik? Nie jest żadną tajemnicą, że regularnie korzystamy z usług blacharza i lakiernika. Większość osób posiada samochód osobowy. Oprócz tego, że możemy się dzięki niemu poruszać, to często jest wizytówką człowieka, zapewne dlatego tak dbamy o jego wygląd. Jakie podstawowe informacje na temat blacharza możemy wyróżnić? Co powinniśmy wiedzieć o lakierniku? Jak wygląda jego praca w rzeczywistości? Ile kosztuje skorzystanie z usług blacharza i lakiernika? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Podstawowe informacje na temat blacharza

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że blacharz to osoba, która zajmuje się wykonywaniem i naprawianiem przedmiotów i urządzeń, które są wykonane z cienkiej blachy. Ma za zadanie instalować wyroby w miejscach, gdzie są do tego przeznaczone. Blacharz samochodowy naprawia części nadwozia i podwozia, jednocześnie regularnie kontaktuje się ze swoimi klientami, aby móc przyjąć ewentualne zamówienia dla zakładu. Kto może zostać blacharzem i w jaki sposób to zrobić? Niezbędne okazuje się odpowiednie wykształcenie zawodowe. Alternatywnym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie ze specjalistycznego kursu, który może być zorganizowany przez Zakład Doskonalenia Zawodowego. Jest to w sposób szczególny godne uwagi dla osób, które zastanawiają się nad zmianą swoich kwalifikacji. Blacharz lakiernik powinien charakteryzować się umiejętnościami manualnymi. Dodatkowo musi umieć czytać rysunki techniczne, niejednokrotnie przyda się umiejętność szkicowania dość prostych elementów. Dobry blacharz nie może mieć problemów z dobieraniem blach, ich klepaniem czy też oczyszczaniem z tłuszczów i korozji. 

Kilka słów o lakierniku

Ile kosztuje blacharz i lakiernik?

Ile kosztuje blacharz i lakiernik?

Lakiernik samochodowy zajmuje się przede wszystkim malowaniem samochodów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to dość niedokładna i ogólna definicja, bowiem zakres obowiązków lakiernika jest zdecydowanie szerszy. Przeprowadza on bowiem renowacje i remonty nadwozi samochodowych, a w skład tych czynności wchodzi wiele działań. Jeszcze do niedawna widoczny był podział na lakierników, którzy pracowali w fabrykach, a także na tych, którzy zatrudnieni byli w warsztatach samochodowych bądź otworzyli je na własną rękę. Dzisiaj jednak wygląda to nieco inaczej, bowiem coraz rzadszym zjawiskiem jest, że lakiernicy pracują w dużych przedsiębiorstwach. Z czego to wynika? Oczywiście jedną z główniejszych przyczyn jest to, że w fabrykach coraz więcej ludzi zastępują maszyny. Inwestycja w nie jest jednorazowa, są szybsze, dokładniejsze od człowieka, a dodatkowo zużywają niewielką ilość zasobów, co z pewnością jest godne uwagi. Praca lakiernika jest trudna, wymaga od człowieka nie tylko cierpliwości i precyzji, ale również ogromnego doświadczenia i umiejętności manualnych. Najczęściej na usługi lakiernika decydujemy się wtedy, gdy liczymy na naprawy lakiernicze. W razie uszkodzeń nadwozia bardzo często korzystamy z jego pomocy, bowiem jest w stanie przywrócić czterokołowca do pierwotnego stanu, co dla wielu jest bardzo istotne. 

Jak wygląda praca lakiernika w rzeczywistości?

Lakierowanie auta to wbrew pozorom nie jest najłatwiejsza czynność. Specjalista w tej dziedzinie zajmuje się remontami nadwozi samochodowych, często dokonuje także renowacji. W pierwszej kolejności ma za zadanie oczyścić powierzchnie. Aby było to możliwe, korzysta ze szczotek drucianych, urządzeń elektrycznych bądź z papieru ściernego. W następnym kroku odbywa się proces odrdzewiania. W tym celu używa specjalistycznych środków chemicznych, które zostały wyprodukowane na bazie fosolu. Dobry lakiernik jest w stanie odtłuścić wszelkie powierzchnie, a także wygładzić nadwozie. Regularną czynnością jest także gruntowanie, które może być jednowarstwowe bądź wielowarstwowe- w zależności od indywidualnych preferencji, a także aktualnego zapotrzebowania. W dalszej kolejności powierzchnia musi być w odpowiedni sposób osuszona. Usuwa się nie tylko kurz, ale także źle wyglądające rysy. Warto wspomnieć o tym, że lakiernik może nakładać emalię dekoracyjną, a w niektórych przypadkach ją wypalić.

Ile kosztuje skorzystanie z usług blacharza i lakiernika? 

Ile może kosztować nas lakierowanie? Dużo zależy od tego czy decydujemy się na malowanie całego samochodu, czy tylko jednego elementu. W tym pierwszym przypadku musimy liczyć się z kosztami od 6000 zł do 9000 zł, w zależności od tego, jak wielki jest pojazd, jaki jest jego segment, a także jaką lakiernie wybierzemy. Jeden element niewielkich gabarytów będzie nas kosztować od 200 do 300 zł, natomiast błotnik, zderzak bądź drzwi to koszt od 300 zł do nawet 1000 zł. Ile kosztują nas blacharze? Za zlikwidowanie pojedynczego wgniecenia zapłacimy niecałe 200 zł. Uszkodzona maska to około 1200 zł, błotnik od 250 zł do 500 złotych, natomiast próg- więcej niż 120 zł.