Jak montować rolety?

Jak montować rolety?

maj 28, 2021 / By : / Category : Wnętrza

Jak montować rolety?

Jak montować rolety? Instalacja rolet może być zniechęcającym zadaniem w świecie DIY. Wizje przewracających się krzeseł i mylące instrukcje mogą przyćmić ten proces. Na szczęście rzeczywistość jest o wiele prostsza niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości, instalacja niestandardowych rolet może być tak proste. Rolety okienne mogą być instalowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz wnęki.

Montaż we wnęce wewnętrznej pasuje dokładnie do wnęki okna. Ten typ montażu zapewnia czystą i wyrafinowaną estetykę, ponieważ nie ma zakładki na boku okna. Ogólnie rzecz biorąc, montaż we wnęce jest najbardziej popularnym wyborem. Montaż poza wnęką jest idealny dla okien, które mają wąski parapet lub w których znajdują się przeszkody, takie jak klamki i korby. Przy tym sposobie montażu wieszamy roletę tuż nad otworem okiennym, a boki rolety wystają poza krawędź wnęki okiennej. W większości przypadków montaż wewnątrz wnęki jest lepszy pod względem wizualnym. Na montaż poza wnęką można zdecydować się w przypadku wąskich parapetów lub okien, które posiadają klamki uniemożliwiające prawidłową obsługę w przypadku montażu rolety we wnęce. Rolety dzień i noc to uniwersalne rozwiązanie – rolety dzień noc cennik jest na każdą kieszeń.

Montaż montażowi nierówny

Jak montować rolety?

Jak montować rolety?

Oprócz montażu wewnętrznego i montażu na zewnątrz wnęki, można również wybrać różne metody montażu, takie jak montaż powierzchniowy, montaż górny i montaż sufitowy. Poniżej znajduje się krótki przegląd różnych stylów, w tym zalety i wady każdego z nich. Montaż natynkowy polega na przymocowaniu nadproża rolety do nadproża lub architrawu – belki biegnącej wzdłuż górnej części ramy okiennej, lub bezpośrednio do przedniej części samej ramy okiennej. Ten rodzaj mocowania zapewnia najwyższy stopień prywatności i zaciemnienia, szczególnie w przypadku rolet i żaluzji rzymskich. Może być stosowany zarówno do montażu na zewnątrz wnęki, jak i częściowo do montażu wewnątrz wnęki, w zależności od ramy okna. Wadą tego mocowania jest to, że niektóre rolety – szczególnie imitacje drewna i inne cięższe modele – mogą dodatkowo obciążać nadproże okienne. Ten typ mocowania zasłania również nadproże okna, co sprawia, że jest to zły wybór, jeśli masz ozdobne ramy lub nadproża nad oknami. Mocowanie górne może być stosowane tylko do montażu we wnęce wewnętrznej. Roleta mocowana jest do dolnej części nadproża, tworząc bezproblemowy, wbudowany wygląd. Tworzy to minimalistyczny wygląd i jest dobrym wyborem dla nowoczesnych domów i pomieszczeń, w których chcesz stworzyć wyrafinowany wygląd. Wadą instalacji montowanej na górze jest to, że nie wszystkie okna są wystarczająco głębokie, aby zmieścić nagłówek. Pamiętaj, aby zmierzyć swoje żaluzje i wnękę okienną przed podjęciem decyzji o sposobie montażu i mocowania.

Montaż rolet

W niektórych przypadkach, może być konieczne zamontowanie rolet do sufitu, a nie do ściany. Ten styl jest szczególnie popularny w przypadku okien od podłogi do sufitu, gdzie nie można wiercić w aluminiowej ramie okna. To mocowanie tworzy iluzję większego okna, przyciągając wzrok ku górze, i może być również łączone z innymi żaluzjami i zasłonami, aby zmaksymalizować kontrolę światła. Minusem jest to, że jeśli masz ciężkie żaluzje, takie jak prawdziwe żaluzje drewniane, może być konieczne dodanie łaty – solidne paski drewna lub metalu dla wsparcia. Jeśli chodzi o instalację rolet, proces jest praktycznie taki sam dla prawie wszystkich rodzajów rolet, choć istnieją wyjątki. Poniżej przedstawiamy podstawową procedurę instalacji różnych żaluzji wewnątrz lub na zewnątrz wnęki.

Różne typy rolet

Rolety pionowe różnią się od żaluzji poziomych w tym, że lamele biegną w górę iw dół, a nie z boku na bok. Ten styl rolet jest łatwy do czyszczenia, ponieważ zbiera mniej kurzu. Większość rolet pionowych są w dwóch pakietach, jeden z nagłówka i jeden z lameli i wsporników. Po dokonaniu pomiaru trzeba wywiercić otwory i włożyć kołki do otworów na śruby. Użyj śrubokręta i śruby, aby zabezpieczyć wspornik. Zatrzaśnij szynę czołową na miejscu. Sprawdź, czy haki obracają się o 180 stopni, pociągając za metalowy mechanizm łańcuchowy. Aby zamontować listwy, haki muszą być skierowane w bok – w lewo. Wystarczy wsunąć otwory na listwach w haki. Zamontuj listwę zabezpieczającą dla dzieci, napinając metalowy łańcuszek i zabezpieczając go śrubokrętem.

Rolety

Rolety rzymskie i rolety tekstylne są wykonane z różnych tkanin. Gdy są one podciągnięte, tkanina składa się w delikatne plisy. Dzięki ich królewskim wyglądzie, są one popularne w formalnych salonach i wejściach. Zmierz i zaznacz otwory, w których chcesz zamocować wsporniki. Wywierć otwory, włóż kołki i zabezpiecz wsporniki śrubokrętem. Otwórz ramię obrotowe na wsporniku, aby można było zainstalować nagłówek. Zdejmij tkaninę pociągając za pasek z rzepem znajdujący się na górze zagłówka. Zatrzaśnij poręcz na wspornikach i przesuń ramiona obrotowe, aby utrzymać ją w miejscu. Ponownie zamocuj tkaninę za pomocą rzepa, aby ukryć wsporniki i ciesz się nową roletą. Rolety materiałowe i rolety na wymiar monotowane są w podobny sposób.