Jak samemu zrobić płytki ceramiczne?

Jak samemu zrobić płytki ceramiczne?

mar 19, 2021 / By : / Category : Budownictwo

Jak samemu zrobić płytki ceramiczne?

Jak samemu zrobić płytki ceramiczne? Płytki ceramiczne to świetne wykończenie do każdego pomieszczenia, ale nie każdy wie, że szukając budżetowej wersji nie trzeba polować na wyprzedaż płytek – można wykonać je samodzielnie. Jak samemu zrobić płytki ceramiczne?

Jakie płytki można zrobić samemu?

Samodzielnie wykonać możemy w zasadzie każde płytki ceramiczne. Bez względu na to czy mają to być płytki ścienne czy płytki podłogowe – możemy wykonać je siłą własnych rąk. Jeśli użyjemy kreatywności i fantazji, powstaną z nich artystyczne płytki dekoracyjne. Szczególną zaletą samodzielnie wykonanych płytek jest to, że mogą być dokładnie takie, jakich sobie życzymy. Nie ma absolutnie żadnych ograniczeń co do ich kształtu, grubości, koloru, wzoru. Możemy zrobić płytki odpowiadające wszystkim naszym potrzebom i nie musimy zdawać się na wybór spośród produktów dostępnych na rynku.

Czego potrzebujemy do samodzielnej produkcji płytek?

Jest kilka rzeczy niezbędnych do tego by wykonać płytki ceramiczne podłogowe czy też ścienne https://ceramixplytki.pl/3-plytki-scienne. Należą do nich:

  • Glina,
  • Płaska, równa przestrzeń,
  • Szeroki wałek,
  • Wykrojnik lub nożyk do wycinania płytek.

Jaką glinę wybrać do produkcji płytek?

Jak samemu zrobić płytki ceramiczne?

Jak samemu zrobić płytki ceramiczne?

Płytki do salonu, kuchni, łazienki czy na schody – nie ma to znaczenia. Wszystkie pokrywały będą powierzchnie użytkowe dlatego konieczne jest dobranie odpowiedniej gliny. Do wyrobu tego typu ceramiki najlepiej nadaje się glina szamotowa. Czym jest szamot? To jeden z materiałów ceramicznych, który uzyskiwany jest poprzez zmielenie wypalonej uprzednio gliny. Dzięki temu uzyskuje niezwykłą trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych i wahań temperatury. Glina szamotowa stanowi połączenie tak uzyskanego szamotu z surową gliną. Jeśli zależy nam na gładkiej powierzchni kafli, musimy zaopatrzyć się w bardzo drobny szamot. Jeśli zaś efekt, którego szukamy, to płytki ceramiczne dekoracyjne o niebanalnej, chropowatej powierzchni https://ceramixplytki.pl/, za cel należy obrać sobie szamot gruboziarnisty.

Jak przygotować glinę?

Rozrobioną glinę musimy umieścić na płaskiej, równiej powierzchni, na której nie ma żadnych rys, pęknięć, uszczerbków, w które masa mogłaby się zapaść. Na przygotowanej powierzchni należy rozłożyć glinę, a następnie dokładnie ją rozwałkować. Musimy zwrócić szczególną uwagę na to, by glina na całej powierzchni płata miała identyczną grubość – w przeciwnym razie nasze płytki będą nierówne! Kolejną ważną rzeczą jest to, aby na glinie nie pozostawiać pęcherzyków powietrza. Jeśli w czasie wałkowania takie się utworzą, należy je czym prędzej przekłuć. Kiedy uzyskamy już płat gliny o pożądanej przez nas grubości, należy pozostawić glinę do przeschnięcia.

Jak wycinać płytki?

Następnie możemy zabrać się do wycinania kafli o odpowiednim kształcie. Niezależnie od tego czy chcemy uzyskać płytki ścienne do kuchni czy płytki na schody zewnętrzne czy jeszcze inne, regułą jest to, że najłatwiej będzie nam je wyciąć przy pomocy przeznaczonego specjalnie do tego wykrojnika do kafli. Takie wykrojniki dostępne są w różnych rozmiarach i najróżniejszych kształtach. Możemy uzyskać przy ich pomocy płytki kwadratowe, prostokątne, trójkątne, sześcienne, a nawet okrągłe. Jeśli nie interesuje nas zakup wykrojnika zawsze pozostaje ręczne wycinanie kafli przy pomocy linijki i ostrego nożyka. Jest to sposób nieco trudniejszy, ale bez wątpienia przynosi dużo więcej satysfakcji, a wycięte w ten sposób płytki ceramiczne ścienne zyskują bardzo indywidualny charakter https://ceramixplytki.pl/11-plytki-dekoracyjne. Na tym etapie możemy też nanieść na płytki trójwymiarowy wzór, jeśli taki jest nasz cel. Możemy robić to ręcznie, jeśli chcemy by każda płytka była unikatem. Jeśli wolimy, by wzór był powtarzalny i na każdej płytce dokładnie taki sam, możemy zastosować specjalny szablon. Niezależni od tego na jaką metodę się zdecydujemy, należy pamiętać że wzór nie może być delikatny ani zbyt płytki. Powinien mieć kilka milimetrów grubości, w przeciwnym wypadku po wypaleniu nie będzie widoczny.

Jak prawidłowo wysuszyć płytki?

Zanim przejdziemy do zwieńczenia naszej pracy, jakim jest wypalenie wyciętych przez nas kafli, musimy pozostawić je do dokładnego wyschnięcia. Jeśli tego nie zrobimy, czekają nas liczne kłopoty, takie jak:

  • wykrzywienie się płytek,
  • pękanie płytek,
  • nieprawidłowe wypalenie.

Do wysuszenia płytki należy pozostawić na powierzchni, która dobrze będzie chłonęła wodę z gliny. Może to być surowe drewno lub płyty gipsowe. Kolejną ważną rzeczą jest obciążenie kafli, aby schnąć, pozostały równe. Można to zrobić układając kafle jeden na drugim, pamiętając przy tym, by umieścić między nimi gazety, aby płytki się nie posklejały. Co jakiś czas należy płytki odwrócić i wymienić gazety na suche. Proces suszenia powinien trwać pomiędzy jednym a dwoma tygodniami – dopiero gdy kafelki będą już całkowicie suche, a gazety pomiędzy nimi przestaną wilgotnieć, płytki nadają się do wypalenia.

Ostatni etap – wypalanie płytek

Ostatni etap jakim jest wypalenie płytek jest jednocześnie jedynym, którego nie da się przeprowadzić w domowych warunkach. Temperatura jaka jest potrzebna do wypalenia płytek to ponad 1000 stopni Celsjusza, a więc nie da się jej uzyskać w naszych domowych kuchniach. Aby wypalić płytki musimy udać się do pracowni ceramicznej i poprosić o wypalenie naszych kafli na biskwit. Taka usługa powinna zamknąć się w 100zł na każde 3 metry kwadratowe płytek.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl