Jak składać serwetki na stół?

Jak składać serwetki na stół?

cze 25, 2021 / By : / Category : Wnętrza

Jak składać serwetki na stół?

Jak składać serwetki na stół? Składanie serwetek sprawdzi się nie tylko wtedy, gdy nakrywamy stół przed oficjalnym przyjęciem. Często skorzystamy na tego typu zabiegu również w przypadku zwykłego, domowego obiadu.

Dlaczego składamy serwetki?

Serwetka to wbrew pozorom bardzo istotny element stołowej zastawy. Jej zadaniem jest nie tylko podniesienie estetyki kompozycji znajdującej się na blacie. Serwetki mają także bardzo praktyczną rolę.

Praktyczne zastosowanie serwetki

Przede wszystkim, po rozłożeniu chronią nasze ubranie przed zachlapaniem w trakcie jedzenia. Jest to prosty i niedrogi sposób na zapobieganie niszczeniu elementów garderoby. Serwetka może także posłużyć do wytarcia rozlanych płynów.

Dekoracyjne zastosowanie serwetki

Nie można jednak nie doceniać wrażenia, jakie wywołuje na osobach zasiadających do stołu dobrze dobrana i starannie złożona serwetka. Jej kolor i układ jest w stanie zmienić zwykłą zastawę w prawdziwe dzieło sztuki, warto więc jest się zapoznać z podstawowymi sposobami na składanie serwetek.

Jak składać serwetki?

Wśród sposobów na złożenie serwetek możemy znaleźć te zupełnie proste, jak i bardziej wyszukane. Niektóre przypominają wręcz skomplikowane origami. Każde ułożenie jednak bez wątpienia zostanie docenione przez naszych gości, czy też umili nam samym posiłek spożywany w pojedynkę.

Piramida

Piramida to jeden z podstawowych sposobów na złożenie serwetki. Proces jest prosty, a efekt bardzo estetyczny – na talerzu zamiast płasko położonego kawałka materiału powstaje estetyczna piramida.

Jak składać serwetki na stół?

Jak składać serwetki na stół?

Aby złożyć kwadratową serwetkę w piramidę należy położyć ją na płasko, a następnie złożyć na pół tak, by utworzyła trójkąt. Następnie przesuwamy serwetkę tak, by podstawa trójkąta znalazła się po naszej stronie, a jego góra, a więc rogi serwetki, po drugiej.

Następnie łapiemy dolne rogi trójkąta, zarówno lewy jak i prawy, i składamy serwetkę do góry – tak, by wszystkie rogi się dotykały. W ten sposób serwetka znów wpisana jest w pole kwadratu. Kwadrat ten odwracamy, tak by powstałe załamanie dotykało stołu, a na górze znalazła się gładka serwetka.

Tak ułożoną serwetkę ponownie składamy, tym razem jednak tak, by czubek trójkąta znajdował się blisko nas, a jego podstawa – po przeciwnej stronie. Teraz wystarczy już odwrócić serwetkę do góry nogami i delikatnie podważyć palcami. Ten ruch powinien utworzyć z serwetki stabilną piramidę, którą możemy umieścić na talerzu.

Strzała

Innym prostym sposobem składania serwetek jest ułożenie ich w kształt przypominający strzałę. Kwadratową serwetkę należy ułożyć na płaskiej powierzchni, a następnie złożyć na pół tak, by utworzyła prostokąt. Tym razem zagięcie powinno znaleźć się dalej od nas, a tuż przy nas – dłuższe brzegi prostokąta.

Następnie łapiemy za górne rogi, zarówno lewy jak i prawy, i składamy je ku sobie. Serwetka utworzy wówczas kształt trójkąta z linią po środku. W następnym kroku chwytamy rogi znajdujące się u dołu tej linii. Ponownie – zarówno lewy, jak i prawy. Odchylamy je do ramion trójkąta.

Ostatni kok to zsunięcie serwetki tak, by środek uniósł się do góry, tworząc kształt przypominający grot strzały lub włóczni.

Kieszeń na sztućce

Nieco trudniejszą, ale wciąż bardzo popularną formą składania serwetek jest tworzenie z nich kieszonki na sztućce. Ma to niezaprzeczalne walory estetyczne i praktyczne, szczególnie jeśli zastawimy mały stół, a więc ułożenie łyżek, noży i widelców wokół talerzy może stanowić problem.

Układanie kieszeni zaczynamy od położenia kwadratowej serwetki na płaskiej powierzchni. Następnie składamy ją na pół tak, żeby utworzyła prostokąt. Ponownie zagięta strona powinna znaleźć się dalej od nas. Następnie ponownie składamy ją na pół, tworząc kwadrat.

Zanim przejdziemy dalej musimy upewnić się, że luźne rogi serwetki znajdują się w lewym górnym rogu. Chwytamy ten z nich, który należy do pierwszej warstwy i dociągamy go do prawego dolnego rogu, a następnie odwracamy serwetkę.

Prawą stronę tak ułożonej serwetki zginamy w 1/3 szerokości i składamy do środka. Następnie to samo robimy z prawą stroną. Obie warstwy serwetki powinny teraz idealnie na siebie nachodzić.

Po ponownym odwróceniu serwetki naszym oczom ukarze się kieszeń. Wystarczy włożyć do niej zestaw sztućców i gotowe.

Żaglówka

Jeszcze inny rodzaj stanowią figury, które nie leżą na talerzu, ale na nim stoją. Najczęściej spotykane to czapka biskupa, pąk róży i żaglówka, z czego to właśnie żaglówka jest najłatwiejsza do wykonania.

Aby zacząć, ponownie należy sięgnąć po kwadratową serwetkę i rozłożyć ją na płaskiej powierzchni. Tak jak w przypadku strzały oraz kieszeni na sztućce, i tutaj składamy serwetkę na pół, tworząc prostokąt.

Następnie chwytamy górne rogi prostokąta, zarówno lewy jak i prawy, by przyciągnąć je do dołu. Serwetka w ten sposób utworzy kształt trójkąta z linią po środku.

To właśnie ta linia umożliwi nam wykonanie ostatniego kroku, czyli postawienie naszej serwetkowej żaglówki. W tym celu serwetkę należy złożyć starannie na pół, a następnie postawić podobnie jak wtedy, gdy układana była piramida. Tym razem jednak boki powinny się zaokrąglić, tak by przypominały żagle rozdymane wiatrem na otwartym morzu.