Jak udekorować łóżko?

Jak udekorować łóżko?

cze 24, 2021 / By : / Category : Wnętrza

Jak udekorować łóżko?

Jak udekorować łóżko? Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w naszym domu, wszak znaczną część życia spędzamy śpiąc lub odpoczywając. Przy odrobinie fantazji może też stanowić prawdziwą ozdobę naszej sypialni. 

O czym pamiętać dekorując łóżko?

Zanim przejdziemy do pomysłów na udekorowanie łóżka należy wspomnieć o kilku regułach, które nam w tym pomogą. Pozwoli nam to uniknąć błędów, które doprowadzić by mogły do nieestetycznego miszmaszu.

Wybierajmy subtelne kolory

To reguła, która zawsze się sprawdza. Jeśli łóżko ma stanowić płótno, na którym stworzymy dekoracje na miarę arcydzieła, to musimy odpowiednio je przygotować. Pościel pełna pstrokatych wzorów raczej się do tego nie nada. Na tak zasłanym łóżku zgubią się wszelkie dekoracje. Lepiej będzie, jeśli pościel będzie miała jeden lub dwa stonowane kolory. Jeśli zdecydujemy się na mocny kolor, powinien być jednolity i gładki. Dopiero dobierając dodatki wybierać będziemy takie o zdecydowanych wzorach.

Nie zapomnijmy o przestrzeni wokół

Dekoracja łóżka nie kończy się na jego pościeli. Wiele osób pamięta, że do łóżka należy też jego wezgłowie, ale mało kto sięga wzrokiem dalej. Top duży błąd. Tak naprawdę cała ściana za łóżkiem i po jego bokach będzie częścią naszej kompozycji. Niekiedy również estetyka pokoju skorzysta na tym, że w ozdabianiu łóżka uwzględnimy także sufit nad nim.

Odpowiednie meble

Przestrzeń wokół to także meble. Do łóżka dostawiamy często przecież szafkę nocną lub niewielki stolik. Kładziemy na nie książkę, okular czy też stawiamy szklankę wody lub nocną lampkę. Ten mebel będzie więc nieodłączną częścią kompozycji. Stylem powinien korespondować z łóżkiem, musi też mieć odpowiadającą łóżku wielkość. Dobierając dodatki na łóżko pamiętajmy o drobiazgach, którymi ozdobimy też szafkę nocną, aby wszystko tworzyło spójną całość.

Jak udekorować łóżko?

Pamiętając o wszystkim powyższym, możemy zabrać się za dekorowanie naszego łóżka. Warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi stylami lub sposobami na nadanie temu meblowi niepowtarzalnego charakteru. Możemy zdecydować się na jeden z nich lub połączyć kilka.

Góra poduszek

Jak udekorować łóżko?

Jak udekorować łóżko?

Najprostszym i chyba najbardziej dostępnym sposobem na udekorowanie łóżka jest zgromadzenie na nim kolekcji poduszek. W ten sposób możemy nadać łóżku bardzo indywidualny charakter. Poduszki możemy na przykład gromadzić w trakcie podróży. Każda poduszka będzie nawiązywała wówczas do miejsca, które zostało przez nas odwiedzone.

Poduszki to także sposób na elegancką dekorację łóżka. Białe lub w subtelnym kolorze, zwyczajny mebel zamienią w łóżko prezentujące się równie ekskluzywnie co te w hotelowych apartamentach. Poduszkami możemy także udekorować łóżko w taki sposób, by nawiązywało do konkretnego stylu. W ten sposób możemy stworzyć sypialnię nawiązującą do stylu skandynawskiego lub industrialnego. Jeśli dobrze to zaplanujemy, motyw ten przy pomocy poduszek odtworzyć możemy w innych częściach mieszkania, aby osiągnąć przyjemną dla oka spójność.

Ozdoby na ścianach

Bardzo ważne jest to, co umieścimy na ścianie za łóżkiem. Oczywiście możemy pozostawić ją gładką, jednak możliwości jest wiele.

Obrazy

Najprostszym rozwiązaniem są oczywiście obrazy w ramkach lub po prostu oprawione w szkło. Mogą to być prace ulubionego artysty, lub nasze własne. Wiele osób dobrze czuje się także w otoczeniu zdjęć bliskich osób lub zwierzaków.

Rękodzieło

Innym sposobem na ozdobienie ścian jest zawieszenie na niej dzieł rękodzielników. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, zwróćmy jednak uwagę na to, co kupujemy. Gdy szukamy łapaczy snów, pamiętajmy by zorientować się wśród których rdzennych narodów Ameryki Północnej są one używane. Następnie musimy wyszukać w sieci firmy prowadzone przez przedstawicieli tychże narodów. Unikniemy w ten sposób wielkiej gafy, jaką jest przywłaszczenie kulturowe. Zamiast tego docenimy cudzą kulturę i wesprzemy jej rozwój.

Pamiątki z podróży

Ciekawą alternatywą jest wieszanie na ścianie pamiątek z odbytych przez nas podróży. W ten sposób tym bardziej wspierać będziemy rozwój lokalnej kultury, nabywając tradycyjne dla niej przedmioty, które później zdobić będą przestrzeń wokół naszego łóżka.

Wzory na ścianie

Zamiast cokolwiek wieszać, możemy też po prostu namalować. Wzór wyrysowany na ścianie może stanowić nasz własny projekt, lub po prostu realizację jednego z dostępnych w sieci szablonów. W Internecie zakupić możemy także specjalne naklejki, które w prosty sposób naniesiemy na powierzchnię ściany.

Baldachimy i moskitiery

Ponadczasowym sposobem na udekorowanie łóżka jest zawieszenie nad nim materiału. Niegdyś były to przede wszystkim ciężkie baldachimy, które podtrzymywały równie ciężkie, bogato zdobione i drapowane warstwami kotary.

Dziś moda jest zdecydowanie bardziej subtelna i zazwyczaj nad łóżkiem zobaczymy delikatną firanę lub tiul. Takie rozwiązanie ma nie tylko walory estetyczne. Rozciągnięty w ten sposób nad łóżkiem materiał będzie nas chronił przed insektami, w tym muchami i komarami.

Oświetlenie

Dobrze dobrane światło potrafi zdziałać cuda. Do ozdabiania łóżka najlepiej nada się sznur lampek lub pojedyncze lampiony. Najważniejsze, by ich światło było ciepłe. Imituje ono ogień i tworzy intymną, przytulną atmosferę.