Jak wybrać dom dla seniora? W Polsce umieszczenie osoby starszej i schorowanej w domu opieki budzi wielkie kontrowersje. Pojawiają się oskarżenie o chęć pozbycia się osób starszych, egoizm, wygodnictwo. Jest to bardzo niesprawiedliwa ocena, ponieważ najczęściej motywem decyzji o oddaniu seniora do ośrodka opiekuńczo- pielęgnacyjnego jest troska o zdrowie tej osoby i jej szczęście. Kluczowy jest właściwy wybór ośrodka, który jest w stanie zapewnić rehabilitację oraz miły i bezpieczny pobyt.
Przyjaciele z ośrodka
Osoby starsze często czują się opuszczone i samotne. Dzieci i wnuki przyjeżdżają co jakiś czas, najczęściej na kilka godzin. Oglądanie telewizji, czy kawa z sąsiadką nie zaspokajają potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem. Wiele osób ze względu na stan zdrowia nie może uczestniczyć w miejskich formach aktywności dla osób starszych. Dla schorowanych starszych ludzi dom dla seniorów to miejsce, w którym mogą poznać nowych ludzi i razem brać udział w zajęciach organizowanych przez ośrodek. Wspólne działanie sprawia, że czują się potrzebni i szczęśliwi. Mieszkańcy domu dla seniora są w podobnym wieku i bez problemu zaprzyjaźniają się ze sobą, a nawet odnajdują miłość na jesień życia.
Trudne decyzje i pytania
W wielu sytuacjach bywa tak, że to starsze osoby obwieszczają młodszym członkom rodziny, że chcą zamieszkać w domu dla seniorów. Wiedzą, że w takich miejscach jest dobra opieka medyczna, potrzebne im zabiegi usprawniające i osoby, z którymi będą mogli zawsze porozmawiać. Starsi ludzie mają trudności w wykonaniu podstawowych czynności życiowych, ból sprawia im chodzenie, miewają problemy z pamięcią. Bywają sytuacje, że to rodzina decyduje o umieszczeniu osoby starszej w domu opieki. Trudno jest im opiekować się osobą przewlekle chorą, niepełnosprawną, czy dziadkiem/babcią cierpiącymi na problemy z pamięcią. W specjalistycznych ośrodkach zatrudnieni są fachowcy z doświadczeniem, którzy wiedzą, jak opiekować się starszym człowiekiem, jak zapewnić mu godne życie. Dobry dom dla seniora to takie miejsce, które wzbudza zaufanie starszych osób, zapewniające całodobową opiekę i szeroką ofertę atrakcyjnych zajęć. Rodzina musi dokładnie sprawdzić ośrodek opiekuńczy. Wybór domu opieki najlepiej rozpocząć od zapoznania się z opiniami w internecie. Umożliwia to zweryfikowanie informacji podanych na stronie internetowej z komentarzami kuracjuszy i ich rodzin. Zanim osoba starsza przyjedzie do ośrodka, to miejsce powinna zobaczyć rodzina i porozmawiać z personelem. Pozwoli im to upewnić się, że pracownicy to osoby empatyczne, sympatyczne i mające doświadczenie w pracy z osobami starszymi. Osoby starsze bardzo szybko przekonują, czy opieka w ośrodku im odpowiada. W dobrych domach dla seniorów opieka pielęgniarska zapewniona jest przez całą dobę, w placówce są dyżury lekarza, a rodzina ma możliwość odwiedzania podopiecznego. W domach opieki musi być możliwość dopasowania diety do indywidualnych potrzeb starszej osoby.
Oferta aktywności dla seniorów
Ośrodki opiekuńcze oferują różnorodne rodzaje aktywności dla seniorów, np.: koncerty, występy artystyczne, wycieczki. Rodziny powinny pamiętać, że komercja nie może przesłaniać opiekuńczo-leczniczego charakteru placówki i najważniejsze jest organizacja opieki, leczenia i zajęć terapeutycznych. Praca fizjoterapeutów, lekarzy, opiekunek, pielęgniarek, personelu technicznego musi być właściwie skoordynowana, a personel medyczny powinien odbywać regularne szkolenia. Zaplanowanie opieki rozpoczyna się od oceny stanu zdrowia seniora. W domach dla seniorów nie może być żadnych barier architektonicznych, ponieważ utrudniają one funkcjonowanie podopiecznym i zwiększają ryzyko niebezpiecznego wypadku. Wiele ośrodków daje możliwość wstawienie ulubionego mebla, np.: stołu, czy krzesła, dzięki czemu starsza osoba ma stworzoną namiastkę swojego domu.
Kontakt z rodziną
Ośrodki opiekuńczo-lecznicze nie mogą utrudniać kontaktu seniora z rodziną. Relacje rodzinne są bardzo ważne dla starszej osoby i rodziny. Bliscy mają prawo do informacji o zdrowiu podopiecznego, o zajęciach, w których bierze udział. Zaleca się odwiedzanie podopiecznych raz w tygodniu. Najgorsza jest sytuacja, kiedy rodzina nie odwiedza podopiecznego – stan psychiczny takiej osoby bardzo pogarsza się i senior czuje się opuszczony.
Opieka i towarzystwo
Domy dla seniorów to miejsca, gdzie starsi ludzie znajdują opiekę, pomoc w codziennych czynnościach i towarzystwo. Nie nudzą się, są w centrum zainteresowania personelu i nie czują się samotne. Całodobowa opieka w takim ośrodku to na pewno lepsze rozwiązanie niż zatrudnianie opiekunki z MOPS-u, która ma przynieść zakupy, podać leki i ugotować obiad. Z biegiem lat opinia o domach dla seniorów jest coraz lepsza. Wysoki standard usług, uprzejmy personel i towarzystwo innych podopiecznych budują pozytywny wizerunek tych miejsc. Rodzina, która podpisuje umowę z ośrodkiem dla seniorów, powinna wiedzieć, że wszelkie zapisy o możliwości natychmiastowego rozwiązania umowy w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta są niezgodne z prawem.