Jak wygląda kremacja zwierząt? Dla wielu osób psy oraz koty stają się pełnoprawnymi członkami rodzin. To właśnie zwierzaki są często naszymi najlepszymi i najwierniejszymi przyjaciółmi. Otaczamy je miłością oraz troską, zyskując dozgonną wdzięczność i miłość. Jesteśmy odpowiedzialni za los zwierząt, niestety po wielu latach wspólnego życia przychodzi czas, kiedy musimy się z nimi pożegnać. Śmierć pupila jest strasznym momentem w życiu człowieka, jednakże nie da się od niego uciec. Co w sytuacji śmierci zwierzęcia? Nie musimy wcale zgadzać się na utylizację ciała czworonoga, gdyż możemy podjąć decyzję o jego kremacji.
Krematoria psów, kotów i innych zwierząt domowych
Warto pamiętać, że według prawa zakopanie zwierzaka w przydomowym ogródku czy też w innym miejscu jest nielegalne. Musimy więc liczyć się z możliwością otrzymania kary finansowej i koniecznością utylizacji ciała pupila w legalny sposób. Aby zapewnić swojemu czworonogowi godny pochówek, warto zdecydować się na skorzystanie z usługi krematorium, które zajmuje się utylizacją ciał zwierząt. Na terenie naszego kraju jest parę takich miejsc, gdzie można poddać kremacji zarówno psa, kota, jak i chomika czy królika. Po kremacji można uzyskać prochy po swoim zwierzaku, które po znalezieniu się w urnie będą mogły zostać zakopane na cmentarzu dla zwierząt.
Kremacja a utylizacja – czym się od siebie różnią?
Nie musimy już martwić się o to, co zrobić z ciałem ukochanego psa czy kota. Na terenie Polski działa wiele krematoriów dla zwierząt, a także parę cmentarzy dedykowanym czworonożnym pupilom. Na czym w ogóle polega kremacja i czym się różni od utylizacji? Warto pamiętać, że pozostawiając ciało pupila u weterynarza, zgadzamy się na jego utylizację. Ciało odbierane jest wtedy przez pracownika firmy utylizacyjnej, po czym razem z innymi tak zwanymi „ubocznymi produktami zwierzęcymi” zawożone jest do zakładu, w którym niszczy się niebezpieczne biologiczne odpady. Ciało zwierzęcia jest więc traktowane jako odpad. Jeśli chodzi o kremację w specjalnym zakładzie, jest to rozwiązanie pozwalające na godny pochówek ulubieńca. Nie jest więc on spalany wraz z odpadami z rzeźni czy innymi rzeczami. Zmarły pupil traktowany jest więc z szacunkiem, natomiast spalanie przeprowadzane jest w komorach, które przypominają te wykorzystywane do kremacji ludzi. Zanim ciało zostanie umieszczone w komorze, właściciel zwierzaka może ostatni raz się z nim pożegnać.
Zobacz koniecznie:
Jak wygląda sam proces kremacji?
Proces kremacji wygląda wszędzie właściwie identycznie. Oferty danych krematoriów mogą różnić się jedynie sposobem transportu ciała zwierzaka czy też odbieraniem urny z prochami. Dzięki kremacji mamy pewność, że w sposób godny pochowaliśmy zwierzaka. Na cały proces kremacji zwierząt domowych składa się parę etapów. Na samym początku należy oczywiście dostarczyć zwłoki zwierzęcia do krematorium. Możemy to zrobić samodzielnie lub też skorzystać z możliwości transportu organizowanego przez daną firmę. Jeśli wybierzemy drugą opcję, wówczas po ciało naszego pupila przyjedzie specjalny samochód, pod podany przez nas wcześniej adres czy też daną klinikę weterynaryjną. Możemy także podjąć decyzję czy chcemy, aby nasz pupil został spopielony w procedurze zbiorowej czy może indywidualnej. Sama kremacja może trwać od 10 min do nawet 4 godzin. Wiele zależy od rozmiaru zwierzaka, oczywiście kremacja chomika przebiegnie o wiele szybciej, aniżeli spopielenie psa, który waży 60 kg. Kremacja kota trwa około 1,5 godziny. Jeśli chcemy, możemy uczestniczyć w całym procesie, czy też zamówić jego nagranie, aby pożegnać się ostatni raz z ukochanym czworonogiem. Kiedy spopielenie dobiegnie końca, wówczas należy odczekać, aż piec ostygnie, po czym wyciągane są z niego prochy, które po pewnym czasie otrzymamy w urnie. Niektóre firmy mają w swojej ofercie także organizację ceremonii pożegnalnej dla zwierzaka. Po niej krematorium zajmuje się zakopaniem urny na cmentarzu dla zwierząt.
Urna jako pamiątka po zwierzaku
Kremacja polega nie jedynie na spopielenie samych zwłok, lecz to cała ceremonia. W przeciwieństwie do zwykłej utylizacji, kiedy ciało wraz z innymi rzeczami jest tylko spalane, bez żadnego poszanowania. Rezultatem kremacji jest urna z prochami, która jest pamiątką po ukochanym pupilu. Do wyboru mamy różne urny różniące się od siebie wielkością oraz wyglądem. Urnę możemy zdecydować, się zakopać na cmentarzu dla zwierząt lub też pozostawić sobie. Może mieć ona formę figurki, świecznika czy łańcuszka. Wiele zależy od oferty danego zakładu oraz naszych indywidualnych upodobań.
Ile właściwie kosztuje kremacja zwierzęcia domowego?
Wiele zależy od danego krematorium, ale także od paru czynników. Ważny jest między innymi rodzaj kremacji. Procedura zbiorowa jest oczywiście tańsza, aniżeli spalanie indywidualne. Istotną kwestią jest także waga pupila. Musimy liczyć się z wyższym kosztem kremacji dużego psa ważącego 70 kg niż kota czy też małego gryzonia. Firmy oferują zniżki dla zwierząt szczególnie zasłużonych, a więc służących w wojsku, policji czy straży granicznej.