Jak zacząć cosplay?

Jak zacząć cosplay?

kwi 16, 2021 / By : / Category : Hobby, Moda

Jak zacząć cosplay?

Jak zacząć cosplay? Wraz ze wzrostem popularności japońskich komiksów i filmów animowanych, coraz większym zainteresowaniem cieszy się też hobby zwane cosplayem. Co to właściwie jest cosplay? Nazwa ta wzięła się od angielskiego zwrotu, który można przetłumaczyć jako „zabawa w przebieranie”. Choć cosplay określa się mianem zabawy, chętnie zajmują się nim nastolatki i dorośli.

Miłośnicy przebieranek wcielają się w swoje ulubione postacie z mangi i anime, a także z książek, gier komputerowych, filmów, czy nawet teledysków. Zastanawiasz się, czy to coś dla ciebie? Chcesz zacząć swoją przygodę z cosplayem? Ten krótki poradnik to coś dla ciebie!

Po pierwsze, wybierz swoją postać

Przed przystąpieniem do robienia cosplayu, musisz wybrać postać, w którą chcesz się wcielić. Możesz postawić na swojego ukochanego bohatera lub takiego, który jest do ciebie podobny. Najczęściej cosplayerzy wcielają się w postacie anime, fantasy i science fiction, ale wcale nie jest to regułą. Na początek najlepiej wybrać charakter, który jest w miarę zbliżony do twojego wzrostu czy sylwetki. Nie musisz iść po najmniejszej linii oporu, ale lepiej też nie wybieraj najbardziej skomplikowanej postaci, jaka tylko przyjdzie ci do głowy. Możesz mieć wtedy problem z tym, by zgromadzić wszystkie niezbędne materiały do cosplay. Pamiętaj też, że jeśli zdecydujesz się na cosplayowanie bohatera, który jest ci szczególnie bliski, łatwiej będzie ci wczuć się w rolę i całkowicie zaangażować w całe przedsięwzięcie. Ciekawym pomysłem jest tak zwane „gender bendery”, czyli tworzenie kostiumu odpowiednika płci przeciwnej danej postaci. Tak naprawdę wszystko zależy od twojej kreatywności i fantazji!

Zaplanuj koszty i przygotuj niezbędne materiały

Jak zacząć cosplay?

Jak zacząć cosplay?

Trzeba przyznać, że cosplay nie jest najtańszą zabawą. Możesz wiele zaoszczędzić, wykorzystując różne przedmioty, które masz już w domu. Jednak prawie zawsze będziesz musiał zaopatrzyć się w specjalne materiały do cosplay i artykuły kreatywne, które będą niezbędne do przygotowania kostiumu i całej charakteryzacji. Jeśli jesteś początkujący i przed tobą twój pierwszy cosplay, zaplanuj i rozpisz wszystkie koszty. Kiedy już wykonasz projekt swojego stroju, sporządź dokładną listę zakupów. Zapisz wszystko, co będzie ci potrzebne do jego wykonania – zarówno główne elementy, jak i drobnostki. Jeśli masz ograniczony budżet, nie kupuj od razu każdego artykułu. Najpierw zaopatrz się w podstawowe przedmioty, takie jak tkaniny, pianka EVA, farby czy dobry klej. Potem możesz dokupić koraliki, wstążeczki i inne artykuły kreatywne, które pozwolą ci uzupełnić twój kostium o cenne szczegóły. Gdzie kupić materiały do cosplay? Zapytaj doświadczonych cosplayerów o to, jakie miejsca polecają. Wiele przydatnych produktów, takich jak pianka kreatywna czy klej, możesz znaleźć w dobrze zaopatrzonym sklepie z artykułami dla rękodzielników. Specjalistyczne produkty najlepiej kupować przez Internet. W sieci jest ogromny wybór materiałów dla cosplayerów. W Internecie znajdziesz też niejeden sklep z akcesoriami do cosplayu. Niektóre artykuły kreatywne warto kupować w hurtowni. Na pewno przydadzą ci się duże ilości pianki EVA, toteż korzystne może okazać się zrobienie większego zapasu. 

Co będzie ci potrzebne do wykonania pierwszego cosplayu?

Jak stworzyć idealny cosplay? Aby odtworzona przez ciebie postać wyglądała realistycznie, zadbaj o wszystkie szczegóły. Liczy się nie tylko sam strój, ale również rekwizyty, fryzura i makijaż. W sklepie z akcesoriami do cosplay możesz kupić gotowe kostiumy lub elementy stroju. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykonać je samodzielnie. Jeśli potrafisz używać maszyny do szycia, z odpowiedniej tkaniny bez trudu zrobisz przebranie. Kiedy jednak nie jesteś dobrze obeznany z maszyną, postaw na gotowe elementy odzieży. Możesz na przykład kupić je w second-handzie i przerobić tak, by przypominały strój twojej postaci. Nie zapomnij o butach – one również powinny odpowiadać tym, które nosił twój bohater! Źle dobrane obuwie może zepsuć całą charakteryzację, toteż koniecznie poświęć dostateczną ilość czasu na ich przygotowanie. Rekwizyty możesz wykonać z modeliny lub pianki EVA, którą znajdziesz w większości sklepów z artykułami kreatywnymi. Unikaj rekwizytów z kartonu, które nie tylko wyglądają tanio, ale też są bardzo nietrwałe. Dobra pianka kreatywna pozwoli ci na stworzenie niemal dowolnego kształtu. Aby nadać rekwizytom pożądany wygląd, możesz pokryć je farbami akrylowymi w tubce lub sprayu. Porowata pianka EVA zyska błyszczącą, gładką powierzchnię, gdy nałożysz na nią klej do drewna lub podkład malarski.

Na koniec zadbaj o odpowiednią fryzurę oraz makijaż. Możesz zakupić perukę lub wystylizować swoje naturalne włosy w taki sposób, by przypominały uczesanie twojego bohatera. Wiele peruk możesz znaleźć w Internecie, jednak większość z nich i tak będziesz musiał odpowiednio przyciąć i upiąć. Jeśli natomiast chodzi o makijaż, uzależniony jest on od tego, jaką postać będziesz cosplayować. Czasem konieczne będzie pomalowanie całej skóry bezpiecznymi farbkami do ciała. W innych cosplayach wystarczą sztuczne rzęsy, mocne konturowanie twarzy czy zamaskowanie konturu ust. Pamiętaj – małe szczegóły mogą zrobić dużą różnicę!