Najpopularniejsze serwery: koszty i ich możliwości – Internet to złożone medium umożliwiające sprawną wymianę informacji pomiędzy jego użytkownikami. Do komunikacji potrzebne są serwery, gdzie różne z nich odpowiadają za odmienne role. W tym wpisie zajmiemy się najpopularniejszymi typami oraz przedstawimy orientacyjne koszty utrzymania poszczególnych z nich.
Serwery stron www (hosting)
Najpopularniejszym typem serwera są serwery stron www. Pozwalają na umieszczenie plików na fizycznym urządzeniu, skąd później mogą zostać pobrane za pośrednictwem przeglądarek i wyświetlone w wizualnej formie plików składowych witryn (np. HTML, CSS, JavaScript). Oprócz strony sprzętowej, na której dana strona się znajduje, istnieje jeszcze strona oprogramowania. Ta uwzględnia przynajmniej jeden protokół, którym jest HTTP – pozwala on na interpretację adresów URL. Tzn. użytkownik po wpisaniu w przeglądarkę nazwy domeny (lub adresu IP), otrzyma odpowiedź zwrotną z treścią odpowiadającą zawartości serwera.
Jak wybrać dobry serwer na stronę www? Warto kierować się takimi parametrami jak stabilność (uptime), szybkość działania, przepustowość łącza, fizyczna lokalizacja serwera, ilość miejsca na dysku oraz obsługiwane technologie. Nie każdy serwer www jest taki sam. Niektóre wymagają samodzielnej konfiguracji (np. VPS), co może być przeszkodą dla początkujących użytkowników. Warto wziąć pod uwagę większy serwer dzielony na mniejsze. Jego zasoby będą współdzielone pomiędzy różnymi użytkownikami, co przyczyni się do zredukowania kosztów i łatwości rozpoczęcia z gotowym panelem (np. CPanel). Ceny zaczynają się już od kilku złotych.
Serwery gier
Wśród konsumentów dużym zainteresowaniem cieszą się serwery gier, które pozwalają na rozgrywkę w trybie multiplayer. Aby kilka osób mogło spotkać się w wirtualnej przestrzeni, niezbędny jest serwer pośredniczący w ich komunikacji. Specyfikacja oraz oprogramowanie takich urządzeń musi być ściśle dostosowane do wymagań producenta gry. Nie można wykorzystać jakiegokolwiek serwera, a podstawą do rozpoczęcia działań powinno być sprawdzenie rekomendowanej specyfikacji. Kluczowa jest szybkość i przepustowość łącza. Te parametry powinny być nieograniczone, tak aby żadna liczba graczy nie przerodziła się w widowisko przycięć i męczących lagów. Zapewnienie niskich opóźnień, pingu oraz dostosowanie do lokalizacji jest równie istotne, jeśli tworzymy serwer z myślą o pierwszorzędnym doświadczeniu. Nowoczesne serwery gier z reguły posiadają wbudowane karty sieciowe o przepustowości 1 GBPS. Kluczowym parametrem jest ilość pamięci operacyjnej (RAM), procesor o wysokim taktowaniu pojedynczego rdzenia oraz przestrzeń dyskowa – współcześnie zaleca się unikać serwerów z dyskami HDD.
Serwery proxy i VPN
Anonimowość w sieci jest podstawą do tego, aby czuć się bezpiecznie i być wolnym od powszechnie występujących mechanizmów śledzących. Czasem swoją lokalizację chcielibyśmy zmienić w celu zmniejszenia opóźnień czy odtworzenia strony zablokowanej w naszym bazowym regionie. Z pomocą przychodzą serwery proxy oraz VPN. Oba typy pozwalają uzyskać pewną anonimowość, jednak gdy przyjrzymy się bliżej, widać znaczące różnice. Zarówno VPN, jak i proxy są to programy komputerowe umożliwiające swobodną zmianę adresu IP na dopasowany do danej lokalizacji.
Proxy jest to serwer pośredniczący, który pozwala nam na zmianę adresu IP w prosty sposób, bez używania dodatkowego oprogramowania. Wystarczy, że wykorzystamy funkcje, które w nasze ręce daje nasz system czy przeglądarka. Należy w odpowiednie miejsce w systemie lub w przeglądarce podać adres IP oraz port serwera proxy i zatwierdzić swój wybór. Takie rozwiązanie jest szybkie, zapewnia sporą anonimowość i w rzeczywistości jest niedrogie. Za dobry serwer tego rodzaju zapłacimy około 3 – 4 zł, przy czym największą zaletą jest możliwość wykorzystywania wielu serwerów proxy jednocześnie.
W przypadku serwera VPN musimy pobrać oprogramowanie, które będzie pośredniczyć w połączeniu naszej karty sieciowej z całym internetem. Ruch będzie prowadzony przez pośredniczące serwery, dzięki czemu nasza wirtualna lokalizacja ulegnie zmianie i adres IP całego urządzenia będzie wyświetlał się jako różny od poprzedniego. Wadą jest oczywiście brak kontroli. Nie można bowiem wpisać adresu VPN’a do przeglądarki i korzystać z niego tylko w jednym miejscu. Zaletą jest łatwość użytkowania, bo oprogramowanie VPN z reguły jest wyposażone w interfejs graficzny.
Serwery baz danych
Współczesne aplikacje wymagają gromadzenia sporej ilości danych o odwiedzających, na temat wykonanych transakcji i dokonanych działań. Mało która strona jest w stanie funkcjonować bez serwera bazy danych. Serwer skonfigurowany pod bazę danych umożliwia umieszczenie na nim specjalnego systemu do zarządzania bazami danych (DBMS) i przechowywanie dowolnych informacji w tabelach, które zostaną wpisane za pośrednictwem odpowiadającego języka oprogramowania (najczęściej SQL). Koszt takiego serwera z reguły jest bardzo niski i jest wliczony w koszta hostingu czy serwera dedykowanego. Jest on w końcu niezbędny do tego, aby strona działała prawidłowo.