Od kiedy i w jakich przypadkach można stosować leczniczą marihuanę w Polsce? Marihuana to roślina będąca pochodną konopi indyjskich, która od dawna budzi dosyć spore kontrowersje. Wielu z nas kojarzy się wyłącznie z rekreacyjnym stosowaniem. Kusi zatwardziałych imprezowiczów oraz osoby szukające nowych doznań, zwłaszcza poprzez halucynogenne właściwości zawartego w marihuanie THC. Nie należy jednak myśleć o marihuanie zwłaszcza w kategoriach niedozwolonej do sprzedaży substancji odurzającej, bowiem w skrajnych przypadkach medyczna marihuana bywa jedynym skutecznym lekarstwem.
Lecznicza marihuana – od kiedy dozwolona w Polsce?
17 stycznia 2019 w Polsce oficjalnie wydano rozporządzenie w myśl którego w uzasadnionych przypadkach ciężko chorzy pacjenci mogą realizować recepty na marihuanę i leki sporządzone na bazie pochodnych konopi indyjskich. W wielu przypadkach ciężkich chorób, takich chociażby jak padaczka lekooporna – medyczna marihuana bywa jedynym lekarstwem dla chorego.
Od kiedy wprowadzono leczniczą marihuanę w Polsce u wielu pacjentów zapaliła się iskierka nadziei na pomoc w ich dokuczliwych chorobach i ciężkich do wyleczenia schorzeniach.
W jakich przypadkach lekarz może przepisać leczniczą marihuanę oraz na co pomaga?
Lekarz przepisując medyczną marihuanę może przy jej użyciu wspomóc stosowaną już terapię, bądź przy jej pomocy starać się zastąpić inne, mniej skuteczne lekarstwo. Po pierwsze medyczna marihuana pomaga na problemy takie jak stwardnienie rozsiane, podczas którego pacjentowi nie tylko towarzyszy bardzo silny ból, lecz także drganie mięśniowe i brak czucia. Po drugie kiedy lecznicza marihuana została dopuszczona w Polsce wielu pacjentów chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów odczuło ogromną ulgę. Specyfik ten bardzo skutecznie łagodzi towarzyszący chorobie bardzo silny ból, drętwienie kończyn i przykurcze. Kolejnym schorzeniem na jakie może skutecznie pomóc lecznicza marihuana to silne ataki epileptyczne. Jeżeli mowa o leczeniu chorób nowotworowych to warto podkreślić fakt, iż medyczna marihuana może jedynie złagodzić towarzyszący chorobie ból, ale nie stanowi podstawowej i jedynek metody leczenie. To środek wspomagający leczenie i łagodzący nieprzyjemne skutki chemioterapii. Marihuana lecznicza z racji tego, iż oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy bywa także skuteczna w leczeniu zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych, nerwic lękowych, zespołu lęku uogólnionego, anoreksji, depresji, a nawet zespołu nadpobudliwości psychoruchowej znanego powszechnie jako ADHD.
Medyczna marihuana, a zwykła marihuana – podstawowe różnice.
Zastanawiasz się zapewne co odróżnia marihuanę medyczną od tej ,,nie-medycznej”? To nie tylko fakt posiadania recepty i możliwość legalnego zakupu – tej pierwszej. Przede wszystkim medyczna marihuana pochodzi tylko i wyłącznie ze sprawdzonych upraw, gdzie hodowle muszą spełniać określone normy. Ponadto w leczniczej, wydawanej na receptę marihuanie – stężenie THC bywa delikatnie niższe, aniżeli w przypadku tej nielegalnej. Dodatkowo nielegalna marihuana, niewiadomego pochodzenia w swoim składzie zawierać może szkodliwe domieszki niebezpiecznych dla zdrowia i życia substancji, dlatego nie warto ryzykować i szukać produktu w nieznanych i podejrzanych miejscach.
Od kiedy lecznicza marihuana w Polsce jest dozwolona wielu z nas może szukać w tym specyfiku nadziei na poprawę stanu swojego zdrowia i ulgę w wielu dolegliwościach chorobowych.
Czy lekarze chętnie przepisują medyczną marihuanę oraz jak wyglądają ceny za ten środek?
Wydawać by się mogło, że kiedy już wprowadzono leczniczą marihuanę w Polsce, samo uzyskanie recepty na ten środek nie wiąże się z wieloma komplikacjami. W praktyce jednak jedna wizyta u lekarza, aby przepisał dla nas leczniczą marihuanę – zazwyczaj to za mało. Swojemu medykowi, bowiem musimy przedstawić pełną i bardzo dokładną historię swojej choroby, przebieg dotychczasowego leczenia oraz wykaz środków i leków jakie były do tej pory stosowane wraz z aktualnie przyjmowanymi lekami. Dzięki temu lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy lecznicza marihuana nie wejdzie w niebezpieczne reakcje z lekarstwami, które pacjent przyjmuje. Ponadto lekarzowi prościej będzie dobrać stężenie THC do naszego schorzenia.
Niestety w Polsce lecznicza marihuana nie znajduje się na liście leków refundowanych – w praktyce może to oznaczać, iż pełne leczenie leczniczą marihuaną może okazać się bardzo kosztowne i niewielu z nas może sobie na nie pozwolić. Za jeden gram medycznej marihuany zapłacić musimy pomiędzy pięćdziesiąt, a nawet osiemdziesiąt złotych. Pełne leczenie za miesiąc może osiągnąć kwoty nawet do kilku tysięcy złotych. Ponadto często napotkać możemy problem w regularnych dostawach specyfików na bazie medycznej marihuany lub jej czystej postaci pochodzącej z legalnych i spełniających wszelkie normy upraw. Dostępność środków w aptekach bywa czasem utrudniona.
Istotnym jest także fakt, iż pacjent który stosuje medyczną marihuanę w przestrzeni publicznej powinien zawsze mieć przy sobie dokument potwierdzający, iż jest to środek leczniczy, dokument tożsamości oraz imienny dowód zakupu – najlepiej fakturę.