Po ile są tatuaże – żyjemy w czasach, w których każdy chce podkreślić swój indywidualizm i charakter. Pozycjonujemy się na twardych gości, stawiając na odpowiednią fryzurę, ciuchy i tatuaże. Te ostatnie są w modzie. Ilu waszych znajomych lub ich dzieci nosi tatuaż? Tatuatorzy przeżywają prawdziwy rozkwit swoich biznesów, bo ceny usług do niskich nie należą. Każdy chce się jakoś wyróżnić z tłumu i wielu decyduje się na duże tatuaże, w szczególności na plecach lub rękawach. Takie usługi kosztują ogromne pieniądze. Jak prezentuje się uśredniony kosztorys usług tatuażysty? Co wpływa na wysokość ceny tatuażu? Jakie motywy przewodnie cieszą się niegasnącą popularnością wśród klientów?
Uśredniona wartość usługi
Jeśli skonfrontujemy sobie cenniki usług z różnych regionów Polski, to okaże się, że wahnięcia cenowe są niewielkie. Wszędzie zapłacimy podobnie za tę samą usługę. Tatuażyści z https://www.luckyseven.pl/ oferują wykonanie tatuażu na nadgarstkach, przedramieniu, łydce i na plecach. Zapewne ciekawi was wysokość cen konkretnych projektów. Zacznijmy od standardowych tatuaży. Za niewielkie motywy wykonane na nadgarstku zapłacimy od 100 do 200zł. To najniższy pułap cenowy wynikający z niewielkiego obszaru, na którym pracuje tatuażysta, no i oczywiście skromnego nakładu pracy. Drugie co do wielkości kosztów są tatuaże będące napisami.
Cena za sentencje wykonane na różnych partiach ciała wynika z ich wielkości, ale przeciętne widełki cenowe kształtują się na poziomie 100-500zł za taką usługę. Jeśli zdecydujemy się na standardowe, niewyszukane tatuaże na przedramieniu, cena może zamykać się na poziomie od 500 do 1000zł. Jak sytuacja wygląda z tatuażami wykonywanymi na plecach? Biorąc pod uwagę preferencje większości klientów, takie tatuaże zajmują całe plecy. Wielu klientów też decyduje się na wyszukane, skomplikowane wzory bazujące na określonym, wcześniej zakupionym projekcie. W tym wypadku trzeba się liczyć z kosztami rzędu 3000-4000 zł. To brzmi już poważnie.
Dobre studia tatuażu oferują też tatuaże robione na całej długości ręki. Wymagają one już solidnego nakładu pracy i kilku sesji. Cena z tego powodu wzrasta aż do 2500-3000zł. Dużo droższe od standardowych tatuaży są te bazujące na nietypowych technikach wykonania. Słyszeliście może o tatuażach białych albo 3D? Klienci bardzo sobie je chwalą, lecz relatywnie więcej one kosztują.
Od czego zależy cena usługi?
W powyższym akapicie przedstawiliśmy podstawowy kosztorys usług wykonywanych w studiu tatuażu. Wysokość należności, którą należy uiścić, zależy od kilku czynników. Zacznijmy od lokalizacji tego studia. W małych miasteczkach zapłacimy mniej niż za porównywalną usługę w większym mieście. To naturalna kolej rzeczy.
Kolejną determinantą jest ilość czasu spędzonego nad realizacją projektu tatuażu i nakładu pracy włożonego w efekt. Tak to już jest, że najbardziej wycenianą sprawą na świecie jest czas i umiejętności. Ważnym czynnikiem oddziałującym na cenę jest też wielkość wykonywanego tatuażu i technika wykonania. Za proste motywy cieniowane zapłacimy dużo mniej niż za kolorowe wielkopowierzchniowe tatuaże zrealizowane techniką 3D. Niemniej istotnym zjawiskiem mającym dość duży wpływ na wysokość ceny tatuażu jest reputacja, jaką cieszy się dane studio tatuażu. Jeśli mówimy to o chwalonym wszem wobec miejscu, z którego usług korzystają osoby znane, zostawimy na kasie kupę pieniędzy. Nie wydaje się to szczególnie dziwnie, bo przecież tak działa rynek.
Na co stawiają klienci?
We wstępie zaznaczyliśmy, że tatuaże pełnią funkcje zdobnicze i wizerunkowe. Podkreślają charakter i osobowość danego klienta. Mogą też wskazywać na zestaw poglądów i przekonań, którymi kieruje się w życiu klient. Jeśli spytamy się dobrego tatuażysty o motywy, które są najchętniej wybierane przez osoby poddające się zabiegowi, odpowie nam, że na pierwszym miejscu znajdują się motywy zwierzęce. Wizerunki zwierząt pełnią funkcję symboliczną. Nawiązują do cech charakteru klienta. Najczęściej wykonywanymi symbolami są lew, tygrys, dzikie koty, wilk, wąż, jastrząb i orzeł.
O jakie cechy charakteru więc może chodzić? Pierwszymi skojarzeniami są dzikość, zawziętość, siła, spostrzegawczość i nieustępliwość. Tak chcą być postrzegani klienci. Mniej więcej od dekady popularne są motywy patriotyczne zawierające historyczne sentencje i symbolikę narodową. Z chęcią decydują się na nią klienci wywodzący się ze środowisk kibicowskich i narodowych. Od dawien dawna wybiera się również motywy trybalistyczne. Warto też podkreślić rolę napisów. Imiona chłopaków, dziewczyn bądź rozmaite sentencje pojawiają się w zamawianych przez klientów projektach. Kobiety z kolei bardzo często decydują się na tatuowanie elementów florystycznych i podobnie jak mężczyźni zwierzęcych. Powszechnie spotykane są kwiaty róży, motyle czy motyw piór wykonany na rękawach. Jak widzimy zakres przewodnich motywów występujących w zleceniach, jakie ma do wykonania tatuażysta w salonie jest dość szeroki. Moda w przypadku tatuaży nie odgrywa takiej roli, co indywidualne podejście klienta do określonej symboliki. Pamiętajmy, że wizerunek klienta jest częścią składową parcia społeczeństwa do coraz większego indywidualizmu.
Artykuł inspirowany treściami z : |
https://www.tathe.pl/po-ile-sa-tatuaze/ |
https://www.blanzek.pl/tatuaze-ile-kosztuje-rekaw/ |
https://www.elmon.pl/ile-kosztuja-tatuaze-na-plecach/ |