Programy ułatwiające transkrypcje nagrań

Programy ułatwiające transkrypcje nagrań

kwi 10, 2020 / By : / Category : Usługi

Programy ułatwiające transkrypcje nagrań

Programy ułatwiające transkrypcje nagrań – kto choć raz w życiu zetknął się z pracą transkrybenta doskonale wie, że wymaga ona wysiłku i wielu godzin ciężkiej pracy. Odsłuchiwanie nagrań z szumami i przekrzykiwaniami się poszczególnych osób na nagraniu, a także brak odpowiedniego miejsca do pracy, powodują, że transkrypcja jest uciążliwa i spędza sen z powiek niejednemu freelancerowi czy firmie. Jednak, czy możemy ją sobie ułatwić? Czy istnieją jakieś narzędzia wspomagają pracę transkrybenta?

Profesjonalny sprzęt

 Podstawowym narzędziem pracy każdego transkrybenta są dobre jakościowo słuchawki. Co to jednak oznacza? Po pierwsze, ustalić należy, że słuchawki, które idealnie nadają się do słuchania muzyki nie sprawdzą się w przypadku kilku godzinnych nagrań rozmów. Zwrócić należy uwagę na basy i dostosować słuchawki tak, aby możliwe było rozróżnienie w nich wszystkich zdań i wyrazów. Ważne jest sprawdzenie odbierania prze słuchawki polskich głosek, takich jak „sz” czy „cz – w słabych będą one świszczeć i negatywnie wpływać na jakość wykonywanej pracy. Ponadto słuchawki muszą perfekcyjnie izolować dźwięki od otoczenia i być wygodne. Transkrypcje zajmują najczęściej kilka godzin, a spędzanie ich z ciężkimi słuchawkami na głowie może prowadzić do bólu kręgosłupa na odcinku szyjnym. Najlepszym rozwiązaniem jest rada od profesjonalnego transkrybenta albo wypożyczenie słuchawek i przetestowanie ich. Dobry sprzęt jest kluczem do wysokich zarobków i komfortu z wykonywanej pracy.

Programy ułatwiające transkrypcje

Zacznijmy od tego najpopularniejszego – oTranscribe. Jest to aplikacja webowa, która skupia się jedynie na zadaniu przekształcenia pliku audio na plik tekstowy. Zbudowana jest przejrzyście i ma niewiele funkcji – wystarczy więc chwila, być nauczył się z niej korzystać. Aplikacja składa się z prostego edytora tekstu i trzech przycisków. Wgrywa się do niej nagranie w formacie mp3, wav czy webm, a następnie uruchamia odtwarzanie. W ten sposób możemy zabrać się za transkrypcje. Zatrzymanie tekstu, w celu przepisania zapamiętanego fragmentu, następuje poprzez przycisk ESC, a powrót do momentu, gdy mieliśmy problem ze zrozumieniem nagrania – za pomocą klawisza F1. Możemy również szybciej przesunąć nagranie do przodu, spowolnić odtwarzanie dźwięku oraz w podstawowy sposób sformatować tekst. Narzędzie to jest bardzo przydatne i pozwala na znaczne przyspieszenie czasu w trakcie przepisywania nagrań.

Programy ułatwiające transkrypcje nagrań

Programy ułatwiające transkrypcje nagrań

Express scribe to narzędzie, które swoją funkcjonalnością przypomina o’Transcribe. Pozwala na zapisywanie i odtwarzanie nagranego pliku audio, by w pełni i profesjonalnie umożliwić przekształcenie go w tekst. Aplikacja automatycznie współpracuje z większością edytorów tekstów, można więc nie tylko sucho przepisywać w niej tekst, ale również go formatować. Ponadto możliwe jest zatrzymywanie, przyspieszanie oraz spowolnienie dźwięku za pomocą klawiszy funkcyjnych. Użytkownicy programu mogą w nim również ustawić poziom głośności odtwarzanego nagrania. A wszystkie te funkcje dostępne są dla transkrybentów i innych zainteresowanych za darmo.

Ostatnią aplikacją, którą omówimy jest Listen N Write. Nie przetwarza ona bezpośrednio dźwięku na tekst, ale znakomicie przyspiesza ręczną transkrypcję. Jest połączeniem programu do odtwarzania dźwięku oraz edytora tekstowego takiego jak Word czy Open Office. Interfejs jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Składa się z trzech okienek, których główne to okienko edytora tekstu, a pozostałe dwa związane są z odtwarzaniem nagrania – pierwsze to okno odtwarzacza, drugie jest okienkiem zakładek, które tworzyć możemy za pomocą odnośników, gdy np. chcemy do jakiegoś fragmentu nagrania powrócić. Listen N Write odtwarza praktycznie wszystkie możliwe pliki audio, a przeskakiwanie po nagraniu jest bardzo dokładne. Ponadto regulować możemy nie tylko głośność, ale i pauzy, co znacznie uprzyjemnia pracę na tekstem. Aplikacja została również wyposażona w podstawowe funkcje kontrolowania odtwarzacza w trakcie przepisywania tekstu, takie jak jego wolniejsze odtwarzanie czy cofanie się. Niezwykle przydatną funkcją jest funkcja Smart Pause N Play. Umożliwia ona zatrzymywanie się i wznawianie nagrania po wcześniej ustalonym okresie czasu. Dzięki temu transkrypcja zostanie przeprowadzona dokładnie, a my będziemy mogli ze spokojem przejść do przepisywania kolejnego fragmentu.

Zamiana nagrania na tekst

Firma Microsoft pokusiła się zaś o stworzenie własnego programu do przetwarzania słyszanego tekstu na mowę. Aplikacja jest częścią pakietu Microsoft Office i od razu po zainstalowaniu i uruchomieniu integruje się z pozostałymi programami jak Word, Excel czy Powerpoint. Po uruchomieniu aplikacji wystarczy ją odpowiednio ustawić i rozpocząć odtwarzanie nagranego pliku audio. Transkrypcje dokonywane są w ponad dwudziestu językach, umożliwiona jest również automatyczna regulacja interpunkcji. Ponadto możemy skorzystać z funkcji automatycznego tłumaczenia tekstu oraz ustawić aplikację tak, by zaczynała tekst od nowego akapitu. Po przekształceniu nagrania w tekst wystarczy tylko sprawdzić jego poprawność i gotowe. Profesjonalne narzędzie pozwoli nam zaoszczędzić czas.