Projektowanie wnętrz – studia – co roku, w okresie egzaminów na wyższe uczelnie przeprowadzane są rekrutacje na Akademiach Sztuk Pięknych. Młodych ludzi pragnących związać swoją przyszłość z szeroko pojętymi sztukami plastycznymi, nie brakuje. Różne kierunki artystyczne na akademiach cieszą się powodzeniem, ale chyba największe wzięcie ma kierunek projektowanie wnętrz. To tutaj najczęściej jest kilka osób chętnych na jedno miejsce, a egzaminy składać się mogą z kilku żmudnych etapów.
Czym powinna wykazać się młoda osoba, chcąca studiować projektowanie wnętrz na prestiżowej akademii? Przede wszystkim, powinna umieć pochwalić się zmysłem artystycznym. A co to znaczy? Liczą się wszelkie zdolności plastyczne, bez znajomości zasad rysunku niedaleko można dojść. Dlatego w tej branży wygrywają pasjonaci, potrafiący poświęcić wiele godzin w ciągu dnia na rysowanie, tworzenie koncepcji, rzeźbienie, malowanie, jednym słowem – nadawanie rzeczywistości zupełnie nowego wymiaru! Jeśli chodzisz jeszcze do liceum, ale na rysowanie i malowanie poświęcasz każdą wolną chwilę, a do tego co tydzień Twój pokój wygląda inaczej – możesz pomyśleć nad zdawaniem po maturze na kierunki artystyczne związane z projektowaniem wnętrz!
Nie tylko na Akademiach!
Kierunek projektowanie wnętrz jest na tyle popularny wśród maturzystów szukających dla siebie sposobu na dalszą edukację, że studia artystyczne można rozpocząć nie tylko na Akademiach, choć dostanie się właśnie na uczelnię z wieloletnią tradycją i legendą może być uznane za największy prestiż. Na Akademie dostają się tylko najlepsi, a cała reszta musi szukać innego rozwiązania. Z myślą o tych wszystkich, którym nie udało się dostać na Akademie Sztuk Pięknych w największych polskich miastach, uczelnie w mniejszych ośrodkach przygotowały liczne oferty studiów artystycznych. Dyplom ich ukończenia w niczym nie różni się od dyplomu Akademii, więc nie ma co narzekać i wpadać w kompleksy. Najważniejsze jest spełnienie swoich marzeń, a także odpowiednie udokumentowanie kwalifikacji. Dzięki szerokim ofertom studiów o charakterze artystycznym studiować można projektowanie wnętrz w szkołach publicznych, jak i prywatnych. Na wielu Politechnikach stworzono nawet specjalne wydziały wzornictwa i projektowania wnętrz, gdzie każdego roku przyjmowane są nowe grupy studentów, zarówno w trybie stacjonarnym jak i zaocznym.
Spędzasz czas kreatywnie na projektowaniu
Studiując projektowanie wnętrz przez pięć lat na uczelni wyższej, mamy mnóstwo czasu, aby na dobre wsiąknąć w świat sztuki i wycisnąć z niego wszystko, co dla nas najlepsze. Uczymy się zasad kompozycji, tworzenia obiektów od podstaw, rysowania, malowania i wszystkiego, co związane z tworzeniem artystycznej, plastycznej kreacji. Pojawiają się w programie takie przedmioty nauczania, jak projektowanie wnętrz i wystaw, projektowanie form przemysłowych, kompozycja brył i płaszczyzn czy psycho-fizjonomia widzenia. Stale coś się dzieje. Artystyczne środowisko plastyków zawsze wprowadzało do przestrzeni ferment i jeśli będziemy mieli szczęście trafić na ciekawych i niebanalnych mentorów – nauczymy się bardzo wiele, zachowując też przy tym swoją własną indywidualność.
Drzwi do pracowni nie zamykają się…
Gdy rozpoczniemy naukę na kierunku projektowanie wnętrz, nauczymy się nie tylko jeszcze głębiej wchodzić w świat sztuki, ale także jeszcze bardziej gospodarować swoim własnym czasem i emocjami. W szkołach artystycznych drzwi pracowni otwarte są właściwie przez całą dobę. W każdej chwili odwiedzić można pracownię malarstwa, rzeźby, rysunku czy malarstwa. Ogólny luz panujący na tego typu uczelniach jednych może zachęcić do pracy, innych wprost przeciwnie. Wszystko zależy od typów osobowości, jakie w sytuacjach artystycznej współpracy muszą się ze sobą ścierać. Pomiędzy zajęciami w pracowniach manualnych trzeba jeszcze biegać na wykłady, niemniej istotne w całym programie nauczania. Wykłady teoretyczne z fotografii, architektury, a także psychologii czy budownictwa poszerzą naszą wiedzę projektową. Odpowiednio do danych przedmiotów teoretycznych dobrane zostały ćwiczenia praktyczne. Oddzielne oceny otrzymuje się z wykładów, a oddzielne z ćwiczeń.
Im dalej, tym więcej pracy
Mniej więcej w połowie realizacji programu studiów projektowanie wnętrz pojawiają się zajęcia praktyczne z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu komputerowego, na których uczymy się wizualizacji wnętrz. Takie programy pozwalają zobaczyć czy dane lampy pasują do określonego wnętrza.. Na uczelniach dostępne są pracownie komputerowe, gdzie odbywają się zajęcia nauczania. Poznaje się na nich tajniki i zasady działania najczęściej stosowanych programów komputerowych do aranżacji i modyfikacji przestrzeni. Po jakimś czasie nie będzie już stanowiło problemu stworzenie wnętrza mieszkalnego czy lokalu użytku publicznego. Najpopularniejszym obecnie programem do projektowania każdego typu wnętrz jest program 3D Max, posiadający także wiele odpowiedników w postaci kopii o innej nazwie i udostępnianych przez innych producentów. Studia o specjalizacji projektowanie wnętrz kończą się po pięciu latach regularnej nauki. Przygotowuje się dyplom w formie realizacji projektu wybranego wnętrza, z wszelką dokumentacją, a także z częścią pisemną.