Wypożyczenie samochodu. Na co zwrócić uwagę?

Wypożyczenie samochodu. Na co zwrócić uwagę?

wrz 17, 2019 / By : / Category : Transport, Usługi

Wypożyczenie samochodu. Na co zwrócić uwagę?

Wypożyczenie samochodu. Na co zwrócić uwagę? W życiu każdego z nas może pojawić się konieczność wypożyczenia samochodu. To prosta czynność. Wystarczy udać się do wypożyczalni samochodów i zdecydować się na odpowiednie dla nas auto. Jeśli jednak tak podejdziemy do tej sprawy, bardzo szybko możemy się przekonać, że wypożyczenie samochodu naraża nas na na duże i nieprzewidziane kłopoty i koszty. Wypożyczalnie samochodów to miejsca, w których przy wypożyczeniu auta należy zwrócić uwagę na wiele różnych rzecz. Jak prawidłowo wypożyczyć samochód? 

Wybór wypożyczalni

Chcąc wypożyczyć samochód należy pamiętać, że wypożyczalni samochodów jest sporo. Warto przeanalizować oferty wszystkich w naszej okolicy zwracając uwagę nie tylko na koszt wypożyczenia samochodu, ale i na warunki wypożyczenia. Wiele wypożyczalni samochodów w warunkach wypożyczenia stawia wiele ograniczeń.
Przykładem są choćby takie ograniczenia jak:
– nakaz poruszania się samochodem tylko w określonej odległości od wypożyczalni,
– ograniczenie ilości kilometrów możliwej do pokonania w ciągu doby wypożyczenia auta,
– brak możliwości wyjazdu wypożyczonym pojazdem za granicę Polski.

Ograniczeń tego rodzaju może być dużo więcej, dlatego zapoznanie się z warunkami wypożyczenia samochodu, przed skorzystaniem z oferty jest niezmiernie istotne. Od razu warto tu dodać, że ewentualne złamanie warunków wypożyczenia pojazdu, zawsze wiąże się z koniecznością zapłacenia kar umownych. Mogą one w znaczący sposób podnieść koszt wypożyczenia pojazdu. Co więcej, łamanie zasad wypożyczenia pojazdu może nas narazić na kłopoty innego rodzaju. Oddalenie się samochodem na zbyt daleką odległość, nie oddanie go w terminie i nie kontaktowanie się z pracownikami wypożyczalni, może choćby narazić nas na zarzut kradzieży pojazdu i wiele kłopotów natury prawnej.

Wypożyczenie samochodu

Jeśli już znajdziemy odpowiednią wypożyczalnię, możemy przystąpić do wypożyczenia auta. Warto pamiętać, że chcąc wypożyczyć samochód nie musimy odwiedzać wypożyczalni. Bardzo wiele z nich świadczy usługę podstawienia wypożyczonego samochodu w miejsce wskazane przez klienta. To rozsądne rozwiązanie, decydując się na taką opcję należy tylko upewnić się, jakie są jej koszty. Nierzadko podstawienie samochodu pod wskazany adres nie wiąże się z żadnymi kosztami, nie jest tak jednak w każdej sytuacji. Niekiedy wypożyczalnia samochodów za tą usługę każe sobie niemało dopłacić. W takiej sytuacji, należy przeanalizować, czy lepiej płacić za podstawienie i odebranie samochodu, czy też po prostu udać się do wypożyczalni pojazdów i odebrać auto bez dodatkowych kosztów.

Bez względu na to, czy odwiedzamy wypożyczalnię samochodów, czy zlecamy podstawienie auta pod wskazany adres procedura wypożyczenia samochodu zawsze powinna wyglądać tak samo.

Umowa wypożyczenia pojazdu

Każda wypożyczalnia samochodów wypożycza auta na podstawie umowy, którą musimy podpisać. Oczywiście przed podpisaniem umowę należy dokładnie przeczytać. Wbrew pozorom nie każdy tak robi. Wielu klientów podpisuje dokumenty bez czytania, co jest dużym błędem. W sytuacji kłopotów z wypożyczonym autem, każda wypożyczalnia samochodów rozliczy klienta zgodnie z umową, którą podpisał i z całą pewnością nie będzie miało znaczenia, to, że klient w umowie czegoś nie doczytał

Oględziny pojazdu

Wypożyczenie samochodu. Na co zwrócić uwagę?

Wypożyczenie samochodu. Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na wypożyczenie pojazdu, przed skorzystaniem z oferty obowiązkowo należy dokładnie obejrzeć pojazd, który chcemy wypożyczyć, zwracając szczególną uwagę na uszkodzenia. Wszelkie zarysowania, wgniecenia, ubytki w elementach należy zgłosić przed wypożyczeniem samochodu. W innym przypadku, wypożyczalnia samochodów, nas może obciążyć kosztami naprawy pojazdu, uznając, że to my uszkodziliśmy pojazd. Z tego powodu oględziny pojazdu przed wypożyczeniem jest bardzo istotne. Oczywiście wszelkie usterki należy zapisać w uwagach, w umowie, a osoba z wypożyczalni powinna ten fakt potwierdzić podpisem. W takiej sytuacji możemy być spokojni o to, że ktoś zarzuci nam uszkodzenie wypożyczonego pojazdu. To bardzo istotne również z innego powodu. W wielu wypożyczalniach, klient wypożyczający samochód musi wpłacić kaucję. Jeśli przy zwrocie pojazdu okaże się, że auto jest uszkodzone, a my nie będziemy mogli udowodnić, że to nie my je uszkodziliśmy, kaucja najprawdopodobniej przepadnie. Taka sama sytuacja może zaistnieć w przypadku zabrudzenia wnętrza auta. Wypożyczalnia samochodów może w takiej sytuacji nie zwrócić kaucji, a nawet obciążyć nas dodatkowo kosztami wyczyszczenia samochodu.

Podsumowując

Wypożyczenie samochodu pozornie jest proste. Wypożyczalnia samochodów, to jednak miejsce, w którym możemy nie tylko wypożyczyć samochód, ale i sporo stracić. Jeśli jednak rozsądnie podejdziemy do wypożyczenia samochodu, z całą pewnością wypożyczenie samochodu nie skończy się dla nas dodatkowymi kosztami, czy też jakimiś kłopotami. Przeczytanie umowy, czy też dokładne oględziny samochodu to nie są rzeczy trudne ani czasochłonne, dlatego nie warto z tego rezygnować. Rozważnie podchodząc do wypożyczenia samochodu, z przyjemnością skorzystamy z pojazdu, ponosząc jedynie znane nam koszty wypożyczenia. W innym przypadku może być znacznie gorzej. Nie należy o tym zapominać.