Wiązary dachowe  – innowacyjna konstrukcja dachu

Wiązary dachowe  – innowacyjna konstrukcja dachu

gru 02, 2019 / By : / Category : Budownictwo

Wiązary dachowe  - innowacyjna konstrukcja dachu

Wiązary dachowe  – innowacyjna konstrukcja dachu – szybki postęp w technologii budowlanej jest faktem, który został zauważony przez ekspertów i inwestorów. Przejawia się on w lepszej jakości materiałów budowlanych i szybszej budowie domu. Tak samo jest w przypadku układania konstrukcji dachowej. Dzięki nowoczesnym technologiom można przygotować w fabryce elementy do konstrukcji dachu, np.: wiązary dachowe, przewieźć na plac budowy i zamontować bez ryzyka błędu i uszkodzenia dachu. Prefabrykowane wiązary dachowe pozwalają na szybkie wybudowanie dachu.

Zalety prefabrykowanych wiązarów dachowych

Wiązary dachowe  - innowacyjna konstrukcja dachu

Wiązary dachowe  – innowacyjna konstrukcja dachu

Wiązary dachowe powstają z litego drewna o znakomitych parametrach wytrzymałościowych. Łączone są specjalnymi płytkami kolczastymi, które są nowoczesną technologią, pozwalającą na stworzenie dachu spełniającego wszystkie parametry i oczekiwania odnośnie bezpieczeństwa. Wiązary dachowe na szeroką skalę używane są w Kanadzie, USA i zachodnich krajach Unii Europejskiej. Na polskim rynku cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Stosowane są w budownictwie mieszkaniowym, w domach szkieletowych, przy budowie hal produkcyjnych i budynków gospodarskich. Wiązary  dachowe są dostarczane na plac budowy jako elementy gotowe do montażu. Do ich głównych zalet można zaliczyć: szybką instalację, wysoką jakość elementów, które są wytwarzane w wyniku bardzo dokładnego i ściśle kontrolowanego procesu technologicznego. Wiązary dachowe są produkowane na zamówienie, według potrzeb inwestora. Wiązary dachowe dają o wiele większe możliwości konstrukcyjne, jeżeli chodzi o wybudowanie dachu niż ich poprzednicy. Na placu budowy nie ma już potrzeby składania więźby z poszczególnych belek drewnianych, co znacznie przyspiesza pracę nad montażem dachu. Prefabrykowane wiązary dachowe pomagają uniknąć wielu błędów konstrukcyjnych, które w przypadku dachu mogłyby być zabójcze dla mieszkańców lub osób przebywających w danym budynku. Proces produkcji wiązarów jest stale nadzorowany i oparty na drzewie najwyższej jakości.  Dzięki zastosowaniu wiązarów dachowych zwiększa się wolna przestrzeń w domu i jego konstrukcja optycznie wydaje się lżejsza. Jeżeli wiązary dachowe przewidziane są w projekcie domu, to inwestor oszczędza na fundamentach, które nie muszą być tak masywne, jak w przypadku tradycyjnej konstrukcji dachowej.

Wiązary na poddasze

Wiązary dachowe doskonale sprawdzają się w przypadku  zastosowania ich na poddaszu. Dzięki dużej rozpiętości do 30 metrów, umożliwiają solidne oparcie konstrukcji dachu na zaledwie dwóch podporach, co eliminuje z przestrzeni słupy. Dzięki temu pomieszczenie na poddaszu może mieć większą przestrzeń i być funkcjonalnym pokojem dla nastolatka lub gości. Pomieszczenia na poddaszu zyskują większe możliwości aranżacyjne i stają się funkcjonalnymi miejscami w domu jednorodzinnym. Przestrzeń można zagospodarować według uznania. Wiązary dachowe przyczyniły się do wyeliminowania z nowoczesnego budownictwa  ciężkich i bardzo drogich stropów ceramicznych lub żelbetowych oraz do zmniejszenia się liczby ścian nośnych znajdujących się wewnątrz struktury budynku. Zastosowanie prefabrykowanych wiązarów dachowych daje możliwość rezygnacji ze stropu i zastąpienia pas dolny więźby. Daje to oszczędności w kosztach budowy domu.

Ekologiczna konstrukcja dachu

Ekologia w budownictwie jest popularnym trendem. Coraz popularniejsze są ekologiczne źródła energii i podgrzewania wody użytkowej. Przy zakupie materiałów wykończeniowych i mebli zwraca się coraz większą uwagę, aby były to przedmioty ekologiczne. Prefabrykowane wiązary dachowe są ekologicznym materiałem do konstrukcji dachu. Ich zastosowanie ogranicza zużycie drewna, co ma znaczenie nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne – zmniejsza koszty wykonania konstrukcji dachu. Do wykonania impregnacji wiązarów dachowych stosowane są bezpieczne dla środowiska środki ochronne. Przykład wiązarów pokazuje, że praktycznie w każdym elemencie budowy domu możliwe są rozwiązania ekologiczne, które okazują się także korzystne dla portfela inwestora. Wraz z decyzją o budowie domu, czy firmy, warto pytać o ekologiczne materiały budowlane i wykończeniowe. 

Wiązary dachowe a bezpieczeństwo budynku

Zastosowanie wiązarów dachowych zwiększa bezpieczeństwo budynków. Dzięki tej konstrukcji nie dochodzi do pękania sufitu. Drewno, z których produkowane są wiązary cechuje się minimalną wilgotnością. Oznacza to, że kurczenie się drewna ze względu na spadek  zawartości wody jest praktycznie niemożliwe. Stosując wiązary dachowe, minimalizuje się ryzyko pękania zewnętrznych ścian nośnych, co oznacza, że przez wiele lat właściciel budynku nie będzie musiał przeprowadzać remontu ścian.

Konstrukcje dachowe oparte na wiązarach są jednymi z najbardziej odpornych na przeciążenia i oddziaływanie czynników zewnętrznych. Wiązary dachowe to innowacyjne materiały na konstrukcję dachu. Ich najważniejszymi cechami z punktu widzenia inwestora są: wytrzymałość, zwiększenie przestrzeni użytkowej budynku, ekologiczność i konkurencyjna cena wykonania.