Co zawiera ubezpieczenie OC?

Co zawiera ubezpieczenie OC?

sty 14, 2020 / By : / Category : Motoryzacja, Usługi

Co zawiera ubezpieczenie OC?

Co zawiera ubezpieczenie OC? Ubezpieczenie OC musi posiadać każdy kierujący pojazdem. Auto nie może być dopuszczone do ruchu, jeśli takiego ubezpieczenia komunikacyjnego nie posiada. Choć nikt z nas nie lubi tego wydatku, bo jednorazowo może to być duża suma pieniędzy, to w rezultacie jest ono niezwykle ważne i im lepsze mamy ubezpieczenie, tym większe mogą płynąć z tego korzyści, szczególnie gdy na drodze ma miejsce kolizja, stłuczka lub większy wypadek. Co więc należy o ubezpieczeniu wiedzieć? Co ono zawiera, co obejmuje, kogo chroni?

Dopóki nie mamy wypadku, OC wydaje nam się niepotrzebnym marnowaniem pieniędzy. W momencie jednak, gdy dochodzi do wypadku i trzeba pokryć koszty, wówczas jego brak mógłby sprawić nam ogromny ból… oczywiście finansowy. Zamiast więc narzekać na taki wydatek, lepiej jest dokładnie się rozejrzeć i wybrać takie ubezpieczenie OC, które będzie dla nas po prostu najlepsze.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest konieczne?

Nie trzeba chyba odpowiadać na to pytanie inaczej, jak tylko w ten sposób, że jest ono przede wszystkim sposobem na zapewnienie sobie spokoju finansowego w chwili wypadku na drodze. Gdybyśmy ubezpieczenia nie posiadali, moglibyśmy nie wypłacić się do końca życia, jeśli to na nas właśnie spocząłby obowiązek pokrycia wszelkich kosztów. W Polsce ubezpieczenie OC regulowane jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zobacz także:

Co należy wiedzieć na temat polisy OC?

Co zawiera ubezpieczenie OC?

Co zawiera ubezpieczenie OC?

To, o czym każdy kierowca powinien pamiętać to fakt, że ubezpieczenie OC musi posiadać każdy pojazd, który jest zarejestrowany. Bez względu na to, czy jest to samochód, motor, czy też bus, w każdym przypadku polisa OC jest obowiązkiem. To, co szczególnie ważne – każdy samochód bez względu na to, czy regularnie jeździ po drogach, czy stoi od miesięcy na parkingu, musi takie OC posiadać. Kiedy więc takie ubezpieczenie się wykupuje? Najpóźniej należy tego dokonać w dniu zarejestrowania pojazdu, bowiem bez informacji o ubezpieczeniu, nikt nam auta nie może zarejestrować. Bardzo istotną informacją jest także to, że ubezpieczenie powinno posiadać ciągłość. To to znaczy? Jeśli polisa kończy nam się 20 grudnia, to kolejna musi rozpocząć się 21 grudnia. Nawet, jeśli wiemy, że przez najbliższe dwa miesiące auto nie będzie użytkowane, koniecznością jest wykupienie polisy wraz z zakończeniem terminu ostatniej polisy. I to, co warto pamiętać na końcu – jeśli nasze ubezpieczenie OC jest nieaktualne lub nie mamy go w ogóle, jako kierujący pojazdem w razie zatrzymania musimy zapłacić mandat. Często jego kwota jest tak duża, że niejednemu kierowcy potrafi całkowicie zmienić sytuację finansową. 4 000 zł za brak ubezpieczenia to standard, dlatego też chyba lepiej jest wykupić polisę, która może kosztować nas nawet 600 zł, jeśli znajdziemy atrakcyjną ofertę. Nie wspominamy tutaj już o wypadku, bo wtedy te koszty są kilkakrotnie wyższe.

Warto pamiętać o tym, że to nie właściciel samochodu jest odpowiedzialny za brak polisy w razie wypadku lub kontroli policyjnej, ale osoba, która danym samochodem jedzie. Warto więc przed ruszeniem upewnić się, że samochód którym się poruszamy, na pewno jest ubezpieczony.

Ubezpieczenie OC – na co może liczyć jego posiadacz?

 Polisa OC chroni kierującego pojazdem od roszczeń w razie wystąpienia wypadku, jak również i pasażerów, którzy w aucie się znajdują. Jakie zdarzenia obejmuje ubezpieczenie OC? Jest to potrącenie pieszego lub rowerzysty, potrącenie zwierzęcia, wjechanie w budynek, w ogrodzenie lub w inny obiekt użyteczności publicznej, a także zderzenie się z innym pojazdem, zarówno w trakcie ruchu, jak również i w czasie postoju. ubezpieczenie OC pokrywa między innymi wszelkie odszkodowania za stratę całkowitą, za wynajęcie auta zastępczego, za badanie techniczne uszkodzonego pojazdu i za jego naprawę. Dotyczy to także holowania auta, tłumaczenia niezbędnych dokumentów, czy zadośćuczynienia za wszelkie powstałe krzywdy. To ubezpieczyciel płaci za leczenie i rehabilitację, czy nawet dożywotnią rentę, jeśli istnieją przesłanki do tego, by ją otrzymać. Jeśli polisy OC byśmy nie mieli, w powyższych sytuacjach musimy za wszystko płacić z własnej kieszeni.

Kiedy ubezpieczenie OC nie będzie obowiązywało?

Nawet, jeśli mamy ubezpieczenie OC okazuje się, że nie w każdej sytuacji jest ono w stanie się sprawdzić. I tak, nie obowiązuje ono jeśli kierowaliśmy pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych, kiedy nie mieliśmy uprawnień do kierowania pojazdem bądź też kiedy kierowaliśmy pojazdem posiadając dokumenty niezgodne z prawem. Ubezpieczenie OC nie pokrywa także kosztów w przypadku działania umyślnego i w momencie, kiedy uciekliśmy z miejsca wypadku.

Posiadając ubezpieczenie OC danego samochodu, obowiązuje ono zarówno w Polsce, w krajach Unii Europejskiej, jak również i niektórych krajach Europy, które poza unią się znajdują. W takich miejscach nie musimy dokupywać żadnego innego ubezpieczenia, chyba że będzie konieczność posiadania Zielonej Karty, ale jest już ona wówczas darmowa lub dostępna w bardzo niskiej cenie.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/