Czy warto zamieszkać w domu z bali? Każda decyzja, każdy wybór, zakup konkretnego produktu lub danej usługi wiąże się zazwyczaj z szeregiem wad i zalet. To, co dla jednych jest rozwiązaniem idealnym, dla innych niekoniecznie. To, co w danym przypadku sprawdzi się doskonale, w innym może okazać się totalną klapą. Bez wątpienia najważniejszym elementem jest postawić na to, co dla nas właśnie będzie po prostu najlepsze.
Dziś chcielibyśmy wziąć pod lupę domy z bali – zastanawiając się nad tym, czy warto na nie postawić, a jeśli tak to dlaczego, jakie mają one wady i jakie zalety. Wiadomo, iż budowa domu to nie zakupy w sklepie spożywczym, czy kupno kilku ubrań. To duża inwestycja, która wiąże się z wydaniem wszelkich oszczędności lub wyborem dużego kredytu, który będziemy spłacać przez większą część naszego życia. Nic więc dziwnego, że chcemy wybrać to, co najlepsze.
Jeśli chodzi o drewniane domy cieszą się one coraz większym powodzeniem na rynku. Stawiane są z nich zarówno domki letniskowe, jak również i całoroczne domy. Jeśli chcemy taki dom z drewna Szczecin, wystarczy postawić na konkretną firmę, omówić projekt i czekać na realizację pracy. Całość zazwyczaj trwa od dwóch do czterech tygodni, w zależności od tego, z jaką firmą podpiszemy współpracę. Jedno jest pewne, domy z bali, jak każde inne rozwiązania mają swoje wady i zalety, a my powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na jedne i na drugie, by w konsekwencji przekonać się, na którą stronę waga spada bardziej. Jeśli zdecydujemy, że taki dom da nam jak najwięcej korzyści, to na pewno warto na niego właśnie postawić.
Domy z bali – zalety
Dom z bali jest alternatywą dla domu murowanego. Mają one długą tradycję, ale mimo wszystko nie są tak popularne jak klasyczne nieruchomości. Dzięki jednak temu, że mają one wiele zalet, decydują się na nie coraz większa grupa odbiorców, ludzi, którzy marzą o tym, by mieć najwspanialszy dom, wymarzoną przestrzeń, jedyne w swoim rodzaju miejsce. Do głównych zalet zalicza się między innymi to, że wystarczy maksymalnie miesiąc, by dana firma mogła takie domy z bali postawić do stanu gotowego. Jeśli zależy nam na czasie, na pewno warto przed podpisaniem umowy dogadać wszelkie szczegóły z daną firmą tworzącą takie budynki, abyśmy mogli cieszyć się szybkością wykonanej pracy. Drugą zaletą jest to, że możemy zarówno wykorzystać oryginalne, gotowe projekty domów drewnianych, ale i postawić na własną wizję swoje przestrzeni. Wybór należy od nas i to my podejmujemy decyzję. Oczywiście plusem jest sam materiał. Jak każdemu wiadomo, drewno jest trwałe, solidne i mocne. Ma odpowiednie parametry termoizolacyjne, a przy wyborze grubych bali w szczególny sposób zapewnia odpowiednie ciepłe w okresie zimowym. Wielu ludzi wybiera takie rozwiązania ze względu na to, że zimą one dają ciepło, z kolei latem odpowiednio chłodzą, a więc domy z bali wydają się być w aspekcie utrzymania odpowiedniej temperatury po prostu fenomenalne. Dzięki nim lepiej się nam w nich śpi, są one doskonałe dla naszego układu oddechowego, chronią przed wieloma alergiami. I na końcu dużą zaletą jest uniwersalność tego typu rozwiązań. Jeśli chcemy zachować drewnianą konstrukcję i w tym klimacie pozostać, jest taka możliwość. Jeśli zaś chcemy ukryć drewno pod płytami gipsowo – kartonowymi lub innym rodzajem materiału zyskując nowoczesny budynek, nie ma z tym absolutnie żadnego problemu. To od nas bowiem zależy, jak chcemy by nas wymarzony dom wyglądał.
Domy z bali – wady
Nie ma rzeczy idealnych, dlatego też i w przypadku drewnianych domów znaleźć można określone wady. Są one jednak takimi, iż nie wpływają znacząco na jakość budynku, a więc i tym samym na wybór ich przez klientów. Domy z bali mają takie bowiem minusy, że wprowadzają pewne ograniczenia. Jednym z nich jest to, że nie mogą być one budowane wszędzie. Jeśli nie wpisują się one w krajobraz architektoniczny danej dzielnicy, na pewno nie będzie można otrzymać pozytywnej decyzji, co do ich postawienia. Buduje się je więc na obrzeżach miast, na terenach zielonych, jak również i w tak zwanych willowych dzielnicach. Jeśli mamy więc w odpowiednim miejscu działkę, postawienie takiego domu nie stanowi problemu. Kolejnym minusem jest to, że konieczną do postawienia takiej nieruchomości jest profesjonalna firma, która posiada odpowiednią wiedzą, kwalifikacje i umiejetności, by dany dom spełniał oczekiwania klientów. Jeśli wybierzemy dobrze, ten minus nie istnieje. Istotną rolę odgrywa także wybór drewna. Ważne jest to, aby miało ono wilgotność nie przekraczającą 18%. Jeśli wybierzemy źle to może to wpłynąć na jakość budynku, ale jeśli dobrze i ta wada nie istnieje. A co jeszcze? Minusem jest też to, że takie domy przez pierwsze lata pracują, a więc montując okna czy drzwi trzeba ten aspekt mieć na uwadze pozostawiając odpowiednią ilość miejsca. Ale fachowcy doskonale o tym wiedzą.
Jak więc widać domy z bali mają swoje wady i zalety, jednak o ile w przypadku korzyści jest to czystą prawdą, o tyle w kwestii minusów są to rzeczy, które zależne są od wyboru materiału, czy konkretnej firmy. Jeśli wybierzemy odpowiednio, wad tutaj nie ma.