Szkło hartowane na telefon – co warto na ten temat wiedzieć?

Szkło hartowane na telefon – co warto na ten temat wiedzieć?

gru 04, 2019 / By : / Category : Technologie

Szkło hartowane na telefon - co warto na ten temat wiedzieć?

Szkło hartowane na telefon – co warto na ten temat wiedzieć? Ciężko jest się dziś obejść bez telefonu. Jest często narzędziem pracy, a jeśli posiada dostęp do internetu – źródłem cennych i potrzebnych informacji. Dlatego tak ważna jest jego ochrona. Tu wybór najczęściej pada na folię ochronną i/lub szkło hartowane na telefon. To drugie zabezpieczy telefon nie tylko przed zarysowaniem, ale i rozbiciem w przypadku upadku. 

Różnice między szkłem hartowanym a folią ochronną

Folie ochronne długo cieszyły się popularnością wśród właścicieli telefonów. Od jakiegoś natomiast czasu  to szkło hartowane na telefon wiedzie prym. Folię wyróżnia niska cena, bo zazwyczaj kosztuje kilka złotych. Można trafić też na droższe, markowe, dopasowane idealnie do konkretnego modelu telefonu, które będą adekwatnie droższe. Ponadto jest bardzo cienka, przez co po jej założeniu praktycznie jest niezauważalna. Niestety naklejając ją trzeba pilnować, by nie tworzyły się pęcherze powietrza. Będzie to nieestetycznie wyglądać, a folia nie będzie służyć jak powinna. Jeśli chodzi o szkło hartowane to produkt sztywniejszy i widoczny po przyklejania, ponieważ jest grubsze, a co ważniejsze – dużo trwalsze. Łatwiej się je zakłada, służy dłuższej. Cena natomiast jest wyższa.

Montaż szkła hartowanego

Na rynku są dostępne gotowe zestawy wraz z instrukcją jak założyć szkło hartowane na telefon. Wyposażone są w takie akcesoria, jak ściereczka do czyszczenia ekranu, zazwyczaj jedna “na mokro” , druga “na sucho”. Sam montaż można podzielić na następujące kroki.

  1. Oczyszczenie i wypolerowanie telefonu za pomocą dołączonych ściereczek albo tkaniną przeznaczoną do polerowania ekranu, okularów.
  2. Usunięcie kurzu i jego drobinek przy pomocy powietrza sprężonego, jeżeli ma się do niego dostęp.
  3. Przytrzymanie otwartą ręką szkła za jego krawędzie. Zdjęcie folii zabezpieczającej.
  4. Przyklejenie szkła, dokładnie i uważnie. By pasowało względem wycięć i krawędzi.
  5. Dociśnięcie, by dobrze przylegało.

Demontaż szkła hartowanego

Szkło hartowane na telefon posłuży dość długo. Zdarzyć się jednak może, że ulegnie uszkodzeniu np. podczas upadku i wtedy niezbędna będzie jego wymiana. W takiej sytuacji trzeba będzie je delikatnie zdjąć poprzez podważenie na krawędziach. Następnie odchylić do góry. Szkło powinno pomału się odkleić. Warto zaznaczyć, że na ekranie telefonu mogą zostać smugi, które wystarczy po prostu wytrzeć/ wypolerować przy pomocy odpowiedniej szmatki. Kolejnym krokiem jest założenie nowego szkła zgodnie z instrukcją powyżej.

Ile kosztuje szkło hartowane na telefon?

Cena zależy od kilku czynników, m. in. twardości szkła, wymiarów telefonu, wyposażenia które posiada etc. Dostępne są modele za zaledwie kilka złotych, ale mogą nie być wytrzymałe. Jeżeli chce się mieć gwarancję jakości należy zakupić te droższe. Cena waha się od kilkudziesięciu do nawet 200 złotych. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Plusy i minusy szkła hartowanego

Na plus:

  • Solidnie wykonane,
  • Ochrona przed zadrapaniami, uszkodzeniami ekranu telefonu,
  • Łatwość w przyklejaniu,
  • Trwalsze od folii ochronnej,
  • Służy przez długi czas,
  • Nie wpływa na dotyk ekranu.

Na minus:

  • Te lepsze ma odpowiednio wyższą cenę,
  • Słabszej jakości wpływa na obraz wyświetlacza, oczywiście pogarsza widoczność,
  • Tanie, może utrudniać obsługę telefonu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szkła hartowanego?

Wybierając model szkła należy kierować się poniższym:

  • Skalą twardości i odpornością na zarysowania. Najczęściej twardość wynosi 9 H, jest określana w skali Mohsa. Materiał wynoszący 10 w tej skali to diament.
  • Sprawdzeniem, czy pasuje do posiadanego telefonu. Ciężko znaleźć uniwersalne, adekwatne do wszystkich smartfonów. Ponadto dostępne są różne wersje do jednego modelu telefonu.
  • Zawartością zestawu. Czy w opakowaniu znajduje się tylko szło, czy również ściereczki.
  • Ceną, lecz jak wcześniej wspomniano, wszystko zależy to od osobistych preferencji.

Czy warto kupić?

Szkło hartowane na telefon - co warto na ten temat wiedzieć?

Szkło hartowane na telefon – co warto na ten temat wiedzieć?

Jest to najpewniejszy, a także najpopularniejszy sposób zabezpieczenia telefonu. Przede wszystkim podczas upadku – chroni przed potłuczeniem oraz zarysowaniami. Ponadto szkło amortyzuje w trakcie uderzenia o podłoże. Co do zarysowań – mowa tu o tych powstałych najczęściej podczas noszenia telefonu np. w torebce, czy plecaku, gdzie ma styczność z kluczami oraz innymi ostrymi przedmiotami. Oprócz tego jest wytrzymalsze od szkła zwykłego. Najczęściej, jak już wspomniano, wybiera się te z oznaczeniem 9H.

Podsumowując szkło hartowane na telefon jest zdecydowanie najskuteczniejszą ochroną smartfona. Łatwe w montażu, jak i demontażu. W żaden sposób nie wpływa na funkcjonowanie telefonu, ekranu. Aczkolwiek może ograniczać widoczność, jeżeli użytkownik zdecyduje się na szkło słabej jakości, o niskiej cenie. Te również może ulec szybkiemu zniszczeniu. Jeśli zdecyduje się na nieco droższe może spodziewać się, że posłuży mu przez długi czas, tak samo jak telefon, który nie ulegnie zniszczeniu posiadając takie zabezpieczenie. Śmiało więc można napisać, że dobre szkło hartowane jest warte każdej ceny, a dobry telefon odpowiedniego zabezpieczenia.