Szkoła muzyczna – kiedy rozpocząć naukę? Chociaż mówi się, że naturalny talent dziecka powinno się zacząć rozwijać jak najwcześniej, odpowiedź na pytanie zawarte w tytule artykułu nie jest wcale taka prosta. Wbrew przeciwnie – zależy od naprawdę różnych czynników. Co więc należy zrobić, jeżeli twoje dziecko przejawia zdolności muzyczne czy zwyczajnie chce się zacząć kształcić w tym kierunku?
Teoretycznie twoje dziecko może dostać się do szkoły muzycznej (państwowej lub prywatnej) pierwszego stopnia już od szóstego roku życia. W tym samym wieku dziecko może zacząć uczęszczać do szkoły podstawowej – z tego względu wielu rodziców uznaje, że jest więc to idealny moment na rozpoczęcie edukacji także w kierunku muzycznym. Czy jest to dobre rozwiązanie? Nie da się tego stwierdzić jednoznacznie.
Szkoła muzyczna – gdy dziecko jest gotowe
Z jednej strony sześcioletnie dziecko jest bardzo chłonne i przyswaja wiedzę o wiele szybciej niż jego nawet o kilka lat starsi koledzy. Przy naturalnych uwarunkowaniach będzie w stanie z łatwością opanować nie tylko podstawy gry na danym instrumencie, ale i szybko się w tym kierunku rozwinąć. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to dobre wyjście dla wszystkich dzieci. Szkoła muzyczna to bowiem dodatkowe obowiązki, czas spędzony poza domem i, nie da się ukryć, bardzo przyspieszony proces socjalizacji.
Dla wielu dzieci, zwłaszcza tych nieśmiałych czy gorzej znoszących przebywanie w nieznanym środowisku, nagłe zwiększenie dodatkowych zajęć może się okazać zbyt przytłaczające. Pamiętaj, że szkoła muzyczna ma nie tylko rozwijać zdolności twojego dziecka, ale również sprawiać mu przyjemność. Dlatego też nie ma co zmuszać pociechy do brania udziału w zajęciach, które ją zwyczajnie męczą.
Szkoła muzyczna pierwszego stopnia trwa albo 4 lata, albo 6. Teoretycznie to tylko dwa lata, ale w praktyce może okazać się, że ośmiolatek będzie o wiele lepiej przygotowany do większej ilości obowiązków, kiedy już bardziej przyzwyczai się do szkolnego rytmu. Warto pamiętać, że efekty nauki w szkole muzycznej i tak będą większe, jeżeli dziecko będzie się w tym miejscu czuło komfortowo, a nie przytłoczone. Nie bez znaczenia jest również to, w jakim stopniu dziecko umie czytać i pisać. Z oczywistych względów obie te zdolności bardzo mu się przydadzą w szkole muzycznej, dlatego byłoby dobrze, gdyby w momencie pójścia do szkoły muzycznej dziecko miało już je dobrze opanowane.
Szkoła muzyczna a zainteresowania dziecka
Jeżeli dziecko jest nie tylko utalentowane, ale i garnie się do rozpoczęcia nauki w szkole muzycznej, wówczas nie ma z czym zwlekać. W gruncie rzeczy w tym wszystkim najważniejsze jest, żeby to dziecko było pełne pasji i chętne do poświęcenia czasu na naukę. To bardzo istotne, żeby jeszcze przed zapisami rodzic odpowiednio przygotował dziecko, mówiąc mu, jak będzie wyglądać nauka.
Szkoła muzyczna to nie tylko lekcje gry na gitarze czy innym instrumencie, a na pewno nie tego, co samemu by się chciało; poza tym szkoła muzyczna to cała masa teorii, która wielu uczniów nudzi i mało interesuje. Dlatego tak ważne jest, żeby rodzice odpowiednio nastawili swoje dzieci, a także zapewnili im odpowiednio dużo wsparcia.
Warto pamiętać, że nauka w szkole muzycznej to duże poświęcenie, na które nie musi być gotowe każde dziecko, które chce nauczyć się gry na instrumencie. Dlatego jeżeli widzisz, że nie jest na to gotowe, być może dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na jedną z alternatyw. I, przede wszystkim, nie bądź nigdy jednym z tych rodziców, które przymusza dziecko do czegokolwiek wbrew jego woli. To nie tylko prowadzi do większego zniechęcenia, ale i jest bardzo niekorzystne dla dziecięcego rozwoju.
Alternatywy dla nauki w zwykłej szkole
Regularny tryb nauczania, czy to w szkole prywatnej, czy państwowej, nie zawsze jest jedynym rozwiązaniem. W momencie kiedy masz wątpliwości co od posłania dziecka do szkoły muzycznej, zawsze możesz zdecydować się na indywidualny tok nauczania. Jest to opcja dostępna z reguły w każdej szkole muzycznej i korzystają z niej zarówno dzieci szczególnie uzdolnione, jak i te, które z jakiegoś powodu nie uczęszczają na zajęcia zresztą rówieśników. W razie licznych wątpliwości co do zapisania dziecka na zwykłe zajęcia, być może takie rozwiązanie okaże się najlepsze.
Wiele szkół oferuje także lekcje gry na instrumentach w okrojonym trybie godzinowym, z pominięciem zajęć teoretycznych. Ich dużym plusem jest nie tylko więcej wolnego czasu, ale również możliwość łatwej rezygnacji, jeśli dziecko uzna, że nie jest już zainteresowane grą na instrumencie lub to zwyczajnie dla niego za dużo.
Pamiętaj również, że szkoła muzyczna może brzmi prestiżowo, ale nie jest niezbędna, żeby dziecko nauczyło się gry na instrumencie. Indywidualne zajęcia z nauczycielem gry na danym instrumencie mogą przynieść równie dobre rezultaty, zwłaszcza jeśli twoje dziecko nie zamierza wiązać swojej zawodowej przyszłości z muzyką.